מנהל פורום:
עו"ד משה אלון

מומחה בדין הפלילי. קצין משטרה בדימוס. בוגר תואר ראשון במשפטים בהצטיינות ותואר שני במשפט פלילי באוניברסיטת תל אביב. מייצג שוטרים, אנשי כוחות ביטחון, וחשודים בכל ההליכים הפליליים והמשמעתיים. מרצה במסגרות שונות, לרבות לפקחי רשויות מקומיות.

כתובת: היצירה 3 בית שארפ רמת גן 077-2303717
כותרת מאת תאריך ושעה
רישום משטרתי- פרקליטות שירלי

שלום רב,
הבנתי שכאשר תיק מסוג פשע הנסגר בפרקליטות ללא הגשת כתב אישום אלא מחוסר ראיות עדיין נותר תיעוד של התיק שנסגר בפרקליטות. מה המשמעות של זה? האם כך זה יהיה חשוף ליותר גופים מאשר התוספת השלישית? האם הפרקליטות היא גוף המבקשים ממנו מידע?
תודה רבה,

שירלי
RE: רישום משטרתי- פרקליטות ד"ר גיל עשת, עו"ד

שירלי שלום,
רישום לגבי תיק שנסגר אינו ה"רישום" הפלילי כהגדרתו בחוק. חוק המרשם הפלילי ותקנת השבים מגדיר מהו רישום בסעיף 2 ומדובר ככלל רק בהרשעות ועונשים של בית המשפט או צו של בית המשפט. העובדה שנפתחה חקירה או שהוגש כתב אישום התלוי ועומד כמו גם סגירת תיק החקירה - אינם רישום פלילי. רק פסק דין של ביהמ"ש המרשיע בעבירה או צו שיפוטי כאמור - הם רישום.
אמנם, סגירת תיק החקירה מחוסר ראיות נותרת רשומה ברישום המשטרתי. זהו אינו רישום פלילי. אין זה ראוי ככלל להסיק מסקנות נגד אדם שתיק החקירה בעניינו נגנז. אולם רק סגירת התיק מחוסר אשמה גורמת למחיקה אף של פרט זה מרישומי המשטרה (סעיף 62(ב) לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב] תשמ"ב-1982).
סעיף 11א לחוק המרשם הפלילי קובע שמידע על החלטה שלא לחקור או שלא להעמיד לדין וכן על משפט שבו עוכבו הליכים לא יימסר אלא לגופים המפורטים בתוספת השלישית לחוק , אולם סעיפים 4 ו-5 למשל מאפשרים גישה למרשם לגופים בטחוניים ובעלי תפקיד נוספים. ניתן להגיש בקשה למחיקת הרישום המשטרתי מהמרשם.

ד"ר גיל עשת, עו"ד
התייעץ בפורום
לרשימת הפורומים המלאה...
הודעות אחרונות בפורומים
חוות דעת מומחה