• תגיות:
3.0 מתוך 5.0 (מספר מדרגים 1)
שאלות ותשובות במיסים - חלק ב'

משיכה מקופת גמל
שאלה: יש לי קופת גמל מהעבודה הקודמת שלי (כבר שנה אני לא עובדת שם) וכשביקשתי למשוך את כספי הם אמרו לי שזה כרוך ב35% הורדה של מס הכנסה.
האם זה ייתכן שמס הכנסה גובים כל כך הרבה על סכום יחסית נמוך (כ 600 ש"ח) ?

תשובה: לצערנו הדבר יתכן גם יתכן.
בהנחה שקופת הגמל שלך הינה משנת 2000 ואילך, הרי שעל הסכומים שהופקדו לאחר תאריך זה, לא ניתן למשוך אותם בפטור ממס אלא בהגיעך לגיל פרישה בלבד (וגם בגיל הפרישה ישנה תקרת פטור). המטרה של המחוקק הייתה לעודד את הציבור לחסוך כספים לגיל פרישה ולכן משיכת הכספים חייבת במס מינימלי של 35%.  בכל מקרה הייתי ממליץ להיוועץ ברואה חשבון ע"מ לבחון האם במסגרת אפיקי הכנסה אחרים יש אפשרות לקזז את המס.

גם אתם רוצים לשאול שאלה? היכנסו לפורום מיסים

לקבלת ייעוץ משפטי בנושאי מיסים פנו אל עורך דין המתמחה בתחום!

מס הכנסה לקיבוצניק
שאלה: האם קיבוצניק יכול לקבל החזרי מס?

תשובה: כעיקרון יש לבחון את מערכת היחסים בין הקיבוץ וחבריו. במס הכנסה הנישום הוא הקיבוץ - האגודה השיתופית ולא חבר האגודה - וזאת לפי סעיף 57 לפקודת מס הכנסה.
אולם, חברי אגודה שיתופית המוגדרים ב"עצמאות כלכלית" הינם נישומים בנפרד מהאגודה השיתופית ויכולים לדרוש החזרי מס.

תקנות מס שבח
שאלה: רציתי לדעת האם יש תקנות חדשות שלפיהן יש פטור גורף על מס שבח בשנה הקרובה למוכרי דירות?

תשובה: התשובה היא שאין פטור גורף.
בחוק מיסוי מקרקעין (הגדלת ההיצע של דירות מגורים) 2011 נקבע, כי מכירת דירה בשנים 2011 - 2012 תהיה פטורה ממס עד סכום של 2,200,000.
מעל לסכום התקרה יהיה חיוב יחסי במס.
הפטור ינתן בגין שתי דירות ולא יותר אך אין בו כדי לגרוע מהפטורים הקיימים כבר היום.

מס על תמלוגים מחו"ל בירושה
שאלה: דוד שלי היה מלחין ומשורר בבריטניה. לאחר שנפטר, הוריש לי את התמלוגים ליצירותיו (שנעשה בהם שימוש לאחר מותו). השאלות שלי: 1. האם אני חייבת לדווח על זה למס הכנסה בארץ? 2. האם כדאי לי לבקש הורדת מיסים דרך הארץ, כיוון שבבריטניה הורידו לי 40% מס. אני אזרחית ישראל.

תשובה: ראשית, כאזרחית ישראל את חייבת במס גם על הכנסה שמקורה בחו"ל.
במידה שהינך שכירה ואינך חייבת בהגשת דוח שנתי לרשויות, הרי שעקב ההכנסה שנוצרה לך את נדרשת להגיש דוח אבל בנוהל "דיווח מקוצר".
לא הבנתי משאלתך אם המס שנוכה בבריטניה הוא בגין הירושה בלבד או שמא מדובר בנוסף גם במיסוי תמלוגים שימשיכו להגיע מדי תקופה.
בכל מקרה מס הכנסה יבקש למסות את ההכנסה שנוצרה לך, אבל סביר מאוד להניח שאת זכאית לניכוי המס הזר ששולם וזאת בהתאם לאמנה למניעת כפל מס הקיימת בין ישראל ובריטניה ואזי יתכן שכאן בארץ לא תחויבי כלל לאור שיעור המס הגבוה ששילמת כבר במקור.
אני ממליץ בחום לפנות לייעוץ מקצועי אצל עו"ד המתמחה במיסוי בינלאומי.

נקודות זיכוי
שאלה: שלום, אשמח להבין אחת ולתמיד כמה נקודות זיכוי מגיעות לי:
1. תושבת ישראל
2. אישה
3. עובדת במשרה מלאה
4. שני ילדים מעל גיל שנה
5. אני נמצאת בשנה העוקבת לשנת קבלת התואר השני שלי

תשובה: באופן עקרוני ומבלי להיכנס לפרטים שיכולים לשנות את מניין נקודת הזיכוי, מגיעות לך 5.25 נ"ז לפי החלוקה:
כתושבת ישראל את זכאית ל-2.25 נ"ז
כאישה את זכאית ל0.5 נ"ז נוספת
אישה נשואה זכאית ל-1 נ"ז בגין כל אחד מילדיה, מעל גיל שנה ועד הגיעו לגיל 17 שנה (כולל).
בגין התואר השני את זכאית ל-0.5 נ"ז בשנים העוקבות לקבלת התואר השני וזאת לשנתיים בלבד.