פדיון ימי חופשה לאחר פיטורין - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
  • יעל

נשלח ע"ייעל 14:24, 19 בינואר 2015

שלום, אשמח לעזרתכם בנוגע לסוגיית ימי חופשה. לפני כחודש וחצי פוטרתי מעבודתי לאחר שנתיים וקצת. יש לציין כי בשנה וחצי האחרונות עבדתי מהבית במשרה מלאה, מעולם לא הוחתמתי על חוזה העסקה. לפני יומיים קיבלתי תלוש עבור פדיון דמי הבראה בו לא נכלל פדיון ימי חופשה שצברתי (11 ימים). לאחר בירור מול המעסיק הובהר לי כי לטענתו ולטענת רו"ח לא התקבל מעולם דיווח רשמי אודות ניצול הימים ולכן הרו"ח עשתה חישוב ממוצע סטטיסטי עבור מס' ימי חופשה שעובד מנצל בחודש (יום אחד) ועל כן לא מגיע לי פדיון חופשה כלל. יש לציין כי על כל יום בו לקחתי חופש דיווחתי באמצעות מייל או טלפון לממונה עלי ולאחר מכן בדקתי בתלוש כי אכן הוחסר לי יום (היה לי חשש מוקדם שיכולה להיווצר בעיה כזו מול המעסיק בשל אופן התנהלותו בכל תקופת עבודתי ולכן הייתי מאוד קפדנית בנוגע לנושא). אשמח לעזרתכם אודות המשך הטיפול בנושא מול המעביד, כמובן שהייתי רוצה להימנע ככל הניתן מפנייה להליכים משפטיים, רק רוצה לקבל את המגיע לי עפ"י חוק. תודה מראש על עזרתם.

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

15:08, 19 בינואר 2015

הזכות לחופשה שנתית קבועה בחוק חופשת שנתית. הלכה היא כי הנטל על המעסיק להוכיח יתרת חופשה שנתית, ובכלל זה חובה עליו לדעת כמה ימי חופשה הוא חייב, כמה נתן, ולהציג פנקס חופשה שניהל עבור העובד. כמות ימי החופשה משתנה לפי הותק ולפי ימי העבודה בשבוע: ב-4 השנים הראשונות כמות ימי החופשה הם 12 לשנה לעובד 6 ימים בשבוע ו-10 לשנה לעובד 5 ימים בשבוע. כמות הימים עולה לפי הותק עד למקסימום של 20 יום בשנה לעובד 5 ימים בשבוע ו-24 יום בשנה לעובד 6 ימים בשבוע.כמות הימים משתנה לפי שיעור המשרה כאשר מחשבים את שיעור המשרה באופן יחסי ל-200 ימי עבודה בשנה.עובד זכאי עם סיום עבודתו לפדיון ימי חופשה שהיה זכאי לקבל בשלוש השנים המלאות האחרונות להעסקתו, בצירוף הימים שנצברו לזכותו בשנת העבודה השוטפת. תביעה לפדיון חופשה מתיישנת לאחר שלוש שנים ממועד סיום העבודה.בנסיבות המתוארות, יש לבחון את המקרה לגופו לרבות ההסדרים וההסכמים החלים על פי הנתונים הספציפיים של המקרה על מנת לקבל החלטה נכונה. מומלץ לפנות לייעוץ משפטי.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

מנהל הפורום: עו"ד גל גורודיסקי

עורך דין ונוטריון, שותף מייסד - גורודיסקי ושות' - עורכי דין ונוטריונים. בעל תואר ראשון במשפטים וכלכ
למידע נוסף

053-9374943 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.