אי תשלום טיפים שהתקבלו באשראי - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
  • אביגיל

נשלח ע"יאביגיל 21:49, 6 באוגוסט 2015

אני עובדת בבית קפה הנמצא בלובי של מלון (אני למעשה עובדת מלון). אנחנו מאפשרות ללקוחות להשאיר טיפ באשראי, אך מאז פתיחת בית הקפה לא קבלנו אני וחברותי לעבודה את הטיפים המגיעים לנו כחוק, זאת על אף בקשותינו החוזרות ונשנות מהמנהלים שלנו לטפל עבורנו בעניין מול מחלקת כספים, ועל אף שהצגתי מיוזמתי דו"ח המסכם את הטיפים ומחלק אותם. באפשרותי להציג דו"חות המפרטים את הטיפים שהושארו לנו באשראי ותלושי משכורת המעידים על כך. לטענת מחלקת כספים המספרים שהצגתי אינם נכונים או אינם קיימים. סגן מנהל המחלקה שלי הראה לי בהזדמנות דו"ח בפורמט שונה שהופק ע"י כספים, שאינו משקף את המתועד במערכת החיוב שלנו ואת הנעשה בשטח. ביוני חלה תפנית וכל אחת מהעובדות קבלה לתלוש המשכורת שלה סכום מצחיק ותלוש מהמציאות של 19.9. אנחנו 7 עובדות, מה שמגיע לסכום כולל של 139.3 - אך הטיפים שקבלנו באותו חודש באשראי מסתכמים ב- 318 ש"ח. אמרתי למנהלים שלי שזה לא המספר הנכון והעניין לא טופל. המנהל שלי אמר לי שאנחנו נקבל טיפים גם בתלוש המשכורת של החודש הזה, וכששאלתי אותו מה על כל הטיפים שצברנו מאז פברואר, הוא הכחיש את קיומם. אני מחכה לראות מה נקבל בתלוש המשכורת של יולי. יש לי שתי שאלות: 1. האם דו"ח שהפקתי ממערכת החיוב בקופה שלנו יכול לעמוד כנגד דו"ח של מחלקת כספים המראה אחרת? 2. האם הטיפים שלא שולמו לנו כבר מספר חודשים יכולים להחשב כהלנת שכר? את השכר השעתי שלנו קבלנו כחוק כמובן. האם גם הסכומים שלא חולקו לנו יכולים לצבור קנסות של איחור? תודה רבה, אביגיל (וצוות האספרסו בר :))

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

13:10, 9 באוגוסט 2015

בנסיבות המתוארות מדובר בהפרת החוק. אם הדבר נעשה לגבי כל העובדים בחברה. יש 3 דרכים עיקריות להתמודד מול המעסיק: (א) העובדים רשאים להתאגד (מומלץ לפנות לסיוע משפטי לשם כך). (ב) ניתן להגיש תביעה ייצוגית נגד המעסיק, אפילו על ידי עובד שכבר סיים עבודתו. (ג) בנסיבות של הפרת חוקי העבודה מומלץ לפנות בתלונה למשרד התמ"ת. ניתן לעשות זאת בכתובת זאת:
    http://www.moital.gov.il/cmsTamat/SendMail.aspx#form
    לעניין שאלותייך- על מנת שהטיפ יבוא בחשבון לצורך תשלום השכר קובע בית הדין שורה של תנאים שאלו הם: לחתום על הסכם אישי או קיבוצי הקובע מפורשות שניתן להביא בחשבון השכר גם תשלומי תשר, לקבוע באותו הסכם שכזה, את דרכי הטיפול בהכנסות התשר, לרבות היבטים חשבונאיים, דרכי חלוקת הסכום ומועדם וכן קביעה, כי תשלום השכר מתשר + שכר רגיל / השלמה, במידת הצורך, לא ייפול משכר המינימום הקבוע בחוק. לקבוע מפורשות בהסכם כי הזכויות הסוציאליות של העובד המבוססות על הכנסה משני המקורות (שכר רגיל ותשר) תהיינה מובטחות, והוא הדין באשר לתשלומי המס. נקבע עוד בפסיקות בית הדין הארצי כי ככל שהתשר עובר דרך קופת המעסיק, לרבות באמצעות "קופת טיפים" הרי סכום התשר יחשב כשכר לצורך שכר מינימום. התנאי לכך, הינו שהסכומים נרשמים בספרי המעסיק והמלצר יודע מהו הסכום שהתקבל כתשר והאם הוא זכאי להשלמת הסכום לשכר המינימום.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

מנהל הפורום: עו"ד גל גורודיסקי

עורך דין ונוטריון, שותף מייסד - גורודיסקי ושות' - עורכי דין ונוטריונים. בעל תואר ראשון במשפטים וכלכ
למידע נוסף

053-9374943 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.