שאלה על זכויות עובדים בתחום ההבטחה - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
  • John Dow

נשלח ע"יJohn Dow 10:24, 17 בספטמבר 2015

שלום רב ושנה טובה, מספר שאלות: אני עובד בתחום הסיור בהבטחה ונמצא ברכב 8 שעות ביום, יש 3 משמרות ביממה, בוקר, ערב, ולילה. 1. בלילה עובדים 8 שעות, לפי מה שהבנתי החל מהשעה ה7 כלומר בשעה השמינית זה כבר שעה נוספת, אך המעסיק אינו משלם אחוזים ומתייחס למשמרת לילה כמשמרת רגילה לכל דבר, האם זה חוקי? 2. על פי חוק אסור לחייב עובד לעשות שעות נוספות, אך קורה מצב שסייר שמחליף, מאחר, האם אני חייב להמשיך לעבוד שעה נוספת בגלל איחור הסייר שמחליף אותי? והאם במקרה של סירוב, המעסיק יכול לפטר אותי? 3. לפעמים יש משמרת ערב עד 23:00 ואז משמרת בוקר מ 7:00 כלומר 8 שעות מתוכן יש 6 שעות שינה, האם זה חוקי לדרוש מעובד לחזור למשמרת אחרי 6 שעות שינה בלבד? 4. קרה לי שבמהלך משמרת לילה התחלתי להירדם על ההגה, דיווחתי למנהל על כך אך הוא אמר "תשתוף פנים ותמשיך לעבוד", האם זה חוקי? 5. המעסיק אינו משלם תוספת שכר בחגים או בשבתות, האם זה חוקי? 6. האם אני יכול לתבוע את המעסיק במקרה שאחליט לעזוב את מקום העבודה? תודה

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

11:41, 20 בספטמבר 2015

עובד אינו חייב לעבוד בשעות נוספות. עובד המסכים לעבוד בשעות נוספות זכאי לגמול עבור השעות הנוספות.על פי החוק עובד זכאי לגמול שעות נוספות על עבודה מעל 8 שעות ליום או מעל 43 שעות בשבוע. במשמרת לילה או בערבי שבתות, עובדים זכאים לגמול שעות נוספות עבור השעה השמינית ואילך.לפי חוק שעות עבודה ומנוחה, יום עבודה סטנדרטי הוא בן שמונה לתשע שעות. בעבודות לילה ובימים שלפני המנוחה השבועית ולפני יום חג, יש לעבוד שבע שעות בלבד, אלא אם נחתם הסכם אחר בין המעסיק לעובד. תקנות אלו יכולות להשתנות באישור שר העבודה, אך יום עבודה לא יעלה על 10 שעות ושבוע עבודה לא יעלה על 45 שעות עבודה.העבדת עובד במנוחה השבועית (36 שעות ובתוכן יום השבת מכניסת השבת ועד ליציאת השבת) אסורה אלא אם יש אישור של שר התמת משיקולים של: הגנת המדינה או בטחון הגוף או הרכוש, או לשם הגנה מפני פגיעה רבה בכלכלה, בתהליך עבודה או בסיפוק צרכים שהם, לדעת שר התמ"ת, חיוניים לציבור או לחלק ממנו.על פי הפסיקה, העסקה בלתי חוקית של עובד בימי המנוחה השבועית, מבלי שניתנה לו מנוחת פיצוי או בעבודת לילה רצופה במקום עבודה בו מונהגות משמרות, הינה התנהגות חסרת תום לב מצד המעסיק ומחדל שכזה מעמיד לעובד זכאות לפיצוי כספי.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

מנהל הפורום: עו"ד גל גורודיסקי

עורך דין ונוטריון, שותף מייסד - גורודיסקי ושות' - עורכי דין ונוטריונים. בעל תואר ראשון במשפטים וכלכ
למידע נוסף

053-9374943 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.