הוכחת נוכחות על ידי החתמה ביומטרית לעומת כניסה עם סיסמא למערכת - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
  • מיכאל

נשלח ע"ימיכאל 09:36, 7 בדצמבר 2015

אני מעדיף שלא למסור את טביעת האצבע שלי למקום העבודה ועד כה הייתי מוציא תדפיס שעות כניסה למערכת - שהיא כניסה על ידי סיסמא אישית - למרות שפה ושם זה מוריד לי מזמן העבודה - כי עד שאני נכנס למערכת וכו'. חשבת השכר שלנו פנתה אליי ואמרה שדרך זו אינה הוכחה ושאם יקרה לי משהו ביטוח לאומי יוכל להתנער ולא לשלם כי לא החתמתי אצבע. האם כך? מה ההבדל בין החתמה על ידי סיסמא בכניסה למחשב ובין החתמה ביומטרית?

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

13:14, 10 בדצמבר 2015

מעסיק חייב לנהל כרטיס נוכחות ורישום שעות, ואחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות שעון נוכחות. התיקון הוא בחוק הגנת השכר, אך הוא משפיע גם על חוק שעות עבודה ומנוחה שקבע כי אין צורך לרשום את שעות עבודתם בפועל של עובדים מקבוצות מסוימות (למשל מנהלים, נושאי משרת אמון אישי ועוד). התיקון בחוק הגנת השכר קובע כי יש לפרט ולדווח את שעות הנוכחות עבור כל סוגי העובדים. הרישום צריך להתבצע בפנקס שעות העבודה באופן שוטף באמצעים מכאניים, דיגיטאליים או אלקטרוניים. החוק גם קובע כי אם הרישום לא ייעשה באמצעים הללו, ייחתם הרישום מדי יום בידי העובד ויאושר על ידי אדם האחראי לכך (אותו מינה המעביד). הדרך המקובלת ביותר לבצע את הרישום הזה היא באמצעות שעון נוכחות, אך אין חובה בכך על פי החוק. ניתן לבצע את הרישום גם בדרכים נוספות (למשל באמצעות הטלפון הסלולארי של העובד, דרך ממשקים אינטרנטיים שהוקמו צורך כך ועוד).

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

מנהל הפורום: עו"ד גל גורודיסקי

עורך דין ונוטריון, שותף מייסד - גורודיסקי ושות' - עורכי דין ונוטריונים. בעל תואר ראשון במשפטים וכלכ
למידע נוסף

053-9374943 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.