שימוע פיטורים - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
  • גלגל

נשלח ע"יגלגל 13:01, 29 בדצמבר 2015

שלום רב כבר שבוע וחצי שאני יודעת שרוצים לפטר אותי דרך מישהי בעבודה גם ראיתי פרסום באינטרנט אני יודעת שקיבלו אותה לעבודה עוד לפני שנעשה לי שימוע בגלל שכבר המנהל ידע שאני יודעת היום זימן לי פגישה יחד עם מנהלת המשרד בפגישה החל את דבריו בכך שאני בטח יודעת על מה מדובר אמרתי לו שכן אמר שחשוב לו לומר שזה שום דבר אישי ואין ספק בעבודה שביצעתי על הצד הטוב ביותר אבל עקב שינויים אירגונים שהם יותר שעות עבודה אין לו ברירה אחרת והוא יודע ממני שאיני יכולה לתת עוד שעות יש לציין שמעולם לא הציעו לי הצעה מסויימת כתובה עם שכר מסויים אלה דיברו באוויר ואמרתי שאחשוב על זה.. לאחר שאמר את הדברים אמר אוקיי אז זה השימוע והביא לי טופס של שימוע ביד שבו כתוב לאור הצרכים המשתנים של המערכת ובהתאם להערכת יכולותייך המקצועיות והאישיות נבחנת האפשרות להפסקת העסקתך אם יש לי מה לומר אמרתי לו כרגע לא נתן לי טופס חתימת ויצור שימוע וביקש שאחתום אמרתי לו שכרגע איני חותמת על דבר בסוף אמר שמגיע לי 30 ימי הודעה מוקדמת מהיום והוא ישמח אם אגיע לעשות חפיפה לעובדת החדשה אך אני לא חייבת אמרתי לו שלא נראה לי שזה יקרה אמר שחבל סהכ הוא רוצה לגמור את היחסים יפה כי שוב אין שום טענה כלפיי אישית שאחשוב על זה כמובן שלקחתי את הטופס שימוע והוויתור והלכתי הביתה האם כל ההליך חוקי? מתי אני אמורה לקבל מכתב פיטורים אם הוא כבר הודיע לי 30 יום מראש מהיום? עליי לציין שבתחילת אוקטובר באישורו התחלתי ללמוד יום בשבוע אחרי כחודש וחצי קרא לי לשיחה ואמר שחייבים לקצץ בשכר או שאשלים את השעות מה שלא נאמר לי לפני שהתחלתי ללמוד ומה גם שהם יודעים שהלימודים עד אוגוסט דבר המקשה עליי למצוא עבודה שהיא רק 4 ימים האם גם זה חוקי ??

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

11:03, 30 בדצמבר 2015

חובתו של מעסיק המעוניין לפטר עובד לזמן אותו לשימוע, הן במגזר הפרטי והן בציבורי. בהזמנה לשימוע על המעסיק להודיע לעובד על הכוונה לפטרו והסיבות לכך. לכל עובד זכות להיות מיוצג בשימוע ע"י עו"ד. במהלך השימוע על המעסיק לשמוע בתום לב ובנפש חפצה את טענותיו של העובד ולערוך רישום של השימוע, ולא רק כדי לצאת ידי חובה, לאחר שההחלטה כבר התקבלה. מעסיק שלא נוהג בהתאם לאמור, נוהג שלא כדין והפיטורים עשויים להחשב כפיטורים שלא כדין המזכים את העובד בפיצוי ובמקרים קיצוניים אף בהחזרה לעבודה.

ולעניין זה דגשים חשובים:
    • הדרישות החלות על מעסיק בנוגע לשימוע:
    • על המעסיק לתת לעובד נימוקים מלאים לבחינת האפשרות להפסקת העסקתו זמן סביר לפני השימוע.
    • על המעסיק לאפשר לעובד לעיין במסמכים ומידע עליהם הוא מסתמך.
    • יש להצביע על אירועים מסוימים וספציפיים בהם היה מעורב העובד ועל פיהם המעסיק הגיע למסקנה כי העובד הפר משמעת, ואין די בטענות כלליות.
    • לעובד יש זכות להיות מיוצג על ידי עורך דין בשימוע.
    • אם יש במקום עבודה ועד עובדים, נציג הוועד רשאי להשתתף בשימוע, אם העובד מעוניין בכך.
    • הליך השימוע הוא מתן הזדמנות לעובד להשמיע טענותיו בטרם פיטוריו, ואם העובד אינו מנצל הזדמנות זו, לא תישמע טענתו על אי מתן זכות שימוע.
    • מעסיק המעוניין להקטין היקף משרה של עובד מחוייב לעשות לו שימוע

באשר לשאלה על קיזוז השכר- נדרשים נתונים נוספים.

תגובה
  • 15:51, 31 בדצמבר 2015

שם תוכן הודעה:
    אני חושב שלא. ממליץ גם לבדוק כמה הקייס שלך שווה. האתר הזה ממש עזר לי:
    http://www.askoddz.com/

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

מנהל הפורום: עו"ד גל גורודיסקי

עורך דין ונוטריון, שותף מייסד - גורודיסקי ושות' - עורכי דין ונוטריונים. בעל תואר ראשון במשפטים וכלכ
למידע נוסף

053-9374943 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.