התפטרות עקב הרעת תנאים? - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
  • רלי

נשלח ע"ירלי 18:34, 28 בינואר 2016

שלום, אשמח לעזרה כי אני ממש אובדת עצות. אני עובדת מעל שנה במשרד רואי חשבון כחשבת שכר ומנהלת חשבונות. בחוזה העבודה עליו חתמתי כשהתחלתי לעבוד המשרה מוגדרת כ35 שעות שבועיות, ימי א-ה מ8 עד 3. בפועל עבדתי הרבה יותר ומחודש לחודד התווספו לי לקוחות ועומס והייתי עובדת שעות נוספות רבות לעיתים גם 12 שעות כמה ימים ברצף על מנת להספיק להגיש את הלקוחות למע"מ. אתמול ניגשה אלינו המנהלת והודיעה שהחליטה לתת לקוחות חדשים לעובדת החדשה ביותר שהייתה עובדת יומיים בשבוע ולכן היא צריכה לעבוד כל יום מ8 עד 3 לכן אני ושתי עובדות נוספות צריכות לבחור יום בשבוע ולעבוד מ3 עד7 בערב. לא עזרו המחאות והתלונות היא בשלה טוענת שאחן3 ברירה ולטענתנו שהדבר יפגע לנו בשכר והספק העבודה היא אמרה "תעבדו יום שישי" שזה היום החופשי היחידי שלנו. האם יש פה בסיס להתפטרות בדין מפוטר?? התחושה היא מאוד קשה ומשפילה לתשובתכם אודה כי היא טוענת שזה לתקופה זמנית של 8 חודשים אך איני מאמינה לה.. בבקשה עזרו לי !

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

10:29, 31 בינואר 2016

חוק פיצויי פיטורים קובע כי עובד שהשתנו לרעה תנאי עבודתו או שתנאי עבודתו הם כאלה שלא ניתן לדרוש ממנו להמשיך לעבוד בתנאים אלה, לרבות במקרה של הפרת זכויות העובד, רשאי להתפטר ולהיחשב כמפוטר.
    כאשר מתפטר עובד בטענה להרעת תנאים או דרישה להמשך עבודה בתנאים לא סבירים, עליו לתת הזדמנות למעסיק לתקן את ההרעה או את המצב הנטען ואם לא תוקן, על העובד להוכיח זאת על מנת להיות זכאי לפיצויי פיטורים. על כן, יש לבחון כל מקרה לגופו ולפי הנתונים הספציפיים לקבל החלטה נכונה.תהליך קבלת ההחלטות לקראת החלטה על סיום עבודה או במקרה של חשש מפיטורים משפיע מאוד על זכויות העובד במהלך סיום עבודתו. לכן חשוב מאוד לקבל ייעוץ משפטי טרם קבלת ההחלטות הנוגעות לסיום העבודה.
    דוגמאות להרעת תנאים מוחשית או נסיבות אחרות שביחסי עבודה, שבהן אין לדרוש מהעובד כי ימשיך בעבודתו:
    • הצרת צעדיו של עובד ויחס משפיל מצד המעסיק הינן נסיבות המהוות הרעה מוחשית בתנאי עבודתו.
    • שיבוץ במשמרות שונות מאלה שסוכם עליהם-(תב"ע לז/3-478 אסתר צור שרי - נוה שומרון בע"מ; ע"א 400/62 טחנת קמח עין חי בע"מ נ. נתן רובינשטיין).
    • מעסיקו אינו יכול לספק לו עבודה בתנאים להם הורגל זכאי להתפטר בשל הרעה מוחשית בתנאי העבודה (ע"ב 300291/99 דמארי מתוקה וצמח אהובה – מרחב אבטחה
    מומלץ לפנות לייעות משפטי פרטני בנושא.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

מנהל הפורום: עו"ד גל גורודיסקי

עורך דין ונוטריון, שותף מייסד - גורודיסקי ושות' - עורכי דין ונוטריונים. בעל תואר ראשון במשפטים וכלכ
למידע נוסף

053-9374943 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.