חישוב זכאות פנסיה לנשים - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
  • מירי אא

נשלח ע"ימירי אא 18:29, 2 באפריל 2016

שלום רב, נולדתי ב- 9.5.1954, אני עובדת החל מחודש 6/1986, אני מעוניינת לעבוד כמה זמן שצריך כדי לקבל פנסיה מלאה מקרן הפנסיה כלומר 70%. ידוע לי כי מגיל 62 - על כל שנת עבודה נוספת אהיה זכאית ל- 3% תוספת ותק לפנסיה על כל שנת עבודה נוספת (במקום 2% כיום). ברצוני לשאול: 1) מהו התאריך/החודש הסופי הקובע עבורי לפנסיה מלאה של 70% ? 2) אם אני עדיין עובדת, האם מגיע לי לקבל קצבה מביטוח לאומי ? אם כן - עד לאיזה שכר יסוד ? 3) במידה ויחוקק חוק חדש לגבי הגדלת שנות עבודה לנשים האם אפגע מכך אם אמשיך לעבוד ? תודה רבה.

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

12:04, 3 באפריל 2016

בנסיבות המתוארות, יש לבחון את המקרה לגופו לרבות לאור ההסדרים וההסכמים החלים על פי הנתונים הספציפיים של המקרה על מנת לקבל החלטה נכונה. מומלץ לפנות לייעוץ משפטי על יסוד: תלושי השכר, הפקדות פנסיוניות, הסכמי עבודה אם יש והודעה לעובד אם ניתנה.
    התשובה לשאלות תלויה בנתונים הספציפיים ובהעדפות שלך. יש לנתח את החלופות מבחינת כלכלית ולראות מה עדיף ובהתאם להפרשים בין החלופות יש להחליט לפי ההעדפות האישיות שלך. קבלת החלטות לגבי הסדר פנסיוני כרוכה בשיקולים אישיים רבים המשפיעים על התוצאה. להחלטות של עובד בקשר עם ההסדר הפנסיוני שלו משמעות כבדה מבחינה כספית. החלטה שגויה יכולה לגרום נזקים כספיים עצומים לפנסיה. לכן יש לקבל ייעוץ משפטי או ייעוץ פנסיוני מיועץ בלתי תלוי לגבי אופן מימוש הזכויות הפנסיוניות. חובתו של כל בעל רשיון פנסיוני (סוכן ביטוח או יועץ פנסיוני) לערוך הליך ייעוץ פנסיוני הקבוע בחוק ובסיומו לתת ללקוח מסמך המלצה בכתב.
    ככלל, הזכות לקבלת פנסיה תלויה בהוראות ההסדר הפנסיוני: תקנון קרן הפנסיה או הפוליסה. ככלל הזכות לקצבת זקנה קמה לאחר סיום יחסי עובד ומעסיק בעקבות פרישה לגמלאות. לכן אין זכות לקבל קצבת זקנה כל עוד ממשיכים לעבוד באותו מקום עבודה. יחד עם זאת במקרים מסוימים, בהתאם להסדר הפנסיוני, אפשר לפרוש לגמלאות לקבל קצבת זקנה ולהיות מועסקים מחדש אצל אותו מעסיק (בחלוף התקופה הנדרשת כדין על מנת שלא ייחשב רצף העסקה) או אצל מעסיק אחר. עובד המגיע לגיל פרישה זכאי לפיצויי פיטורים. אולם, משיכת הפיצויים כסכום חד פעמי בגיל פרישה עשוייה לפגוע בקצבת הזקנה.
    עובד המועסק לאחר גיל פרישה חובה זכאי לקבל הפקדה פנסיונית כל עוד הוא אינו מקבל קצבה למעט קצבאות וגמלאות מהמוסד לביטוח לאומי.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

מנהל הפורום: עו"ד גל גורודיסקי

עורך דין ונוטריון, שותף מייסד - גורודיסקי ושות' - עורכי דין ונוטריונים. בעל תואר ראשון במשפטים וכלכ
למידע נוסף

053-9374943 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.