מתן הודעה מוקדמת של עובדת למעסיק - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
  • אילנה

נשלח ע"יאילנה 15:41, 17 ביולי 2016

שלום רב, לפני כשבועיים הסתיימו יחסי עובד ומעביד אצל מעסיק X. חשוב לי לציין שעבדתי כעובדת שעתית במשרה גמישה. הייתי עובדת פעם-פעמיים בשבוע בתיאום מראש בימים שנוח לי ולמעסיק כאשר העמדה במשרדו הייתה פנויה. לאחר חצי שנה פניתי אליו בבקשה להפריש לקופות הגמל רטרו משום שהייתה לי קופה אצל מעסיק הקודם (אני מודעת לחוק שהיה אמור להפריש לאחר 3 חודשי העבודה). פניתי אליו במייל וסמס, ולא קיבלתי תגובה. לאחר מכן גם פניתי אליו ישירות אמר שהוא מאוד עסוק ולא יכול להתפנות אלי. כעבור מספר ימים גיליתי שהמעסיק לא דיווח ולא שילם עבורי לביטוח הלאומי, למרות שקיבלתי בפועל תלושי שכר. שוב הרמתי אליו טלפון לא ענה ואז אחרי טלפון נוסף ענתה מזכירתו שהוא עסוק ויחזור. כמובן לא חזר. חשוב לי לציין שהמעסיק הנ"ל לא שילם לי משכורת בזמן באף חודש (בכל חודש היה מאחר בתשלום אחרי ה - 10 לחודש). לאחר מכן, רשמתי מייל למעסיק שעקב זה שהוא לא עונה לטלפונים ולמיילים ולא מגיב לפניות שלי בשום צורה, אני רואה בזאת כניתוק יחסי עובד ומעביד. והינה השאלה... :) האם במקרה זה אני חייבת לתת הודעה מוקדמת? אם כן, אז כמה ימים אם עבדתי אצלו חצי שנה?

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

09:24, 18 ביולי 2016

חוק פיצויי פיטורים קובע כי עובד שהשתנו לרעה תנאי עבודתו או שתנאי עבודתו הם כאלה שלא ניתן לדרוש ממנו להמשיך לעבוד בתנאים אלה, לרבות במקרה של הפרת זכויות העובד, רשאי להתפטר ולהיחשב כמפוטר.
    כאשר מתפטר עובד בטענה להרעת תנאים או דרישה להמשך עבודה בתנאים לא סבירים, עליו לתת הזדמנות למעסיק לתקן את ההרעה או את המצב הנטען ואם לא תוקן, על העובד להוכיח זאת על מנת להיות זכאי לפיצויי פיטורים.
    על כן, יש לבחון כל מקרה לגופו ולפי הנתונים הספציפיים לקבל החלטה נכונה.
    ככלל, עובד במשכורת זכאי להודעה מוקדמת לפיטורים, ועליו ליתן הודעה מוקדמת להתפטרות בהתאם למפורט להלן:
    במהלך ששת חודשי עבודתו הראשונים - של יום אחד בשל כל חודש עבודה;
    במהלך התקופה החל בחודש השביעי לעבודתו עד תום שנת עבודתו הראשונה - של 6 ימים, בתוספת של יומיים וחצי בשל כל חודש עבודה בתקופה האמורה;
    לאחר שנת עבודתו הראשונה - של חודש ימים.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

מנהל הפורום: עו"ד גל גורודיסקי

עורך דין ונוטריון, שותף מייסד - גורודיסקי ושות' - עורכי דין ונוטריונים. בעל תואר ראשון במשפטים וכלכ
למידע נוסף

053-9374943 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.