חישוב דמי הבראה עבור פיצויי פיטורין/התפטרות - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
  • אהוד

    נשלח ע"יאהוד 11:08, 12 באוגוסט 2016

    שלום רב עבדתי במהלך ארבעת החודשים האחרונים במקום עבודה וכעת אני מתפטר. בחוזה העסקה הסכים המעסיק לאשר המשך וותק דמי ההבראה כלומר במקום לאפס אותם, אושר לי לשמור על וותק של שנתיים. החודש - אוגוסט - קיבלתי במשכורת חלק יחסי של דמי ההבראה עבור החודשים בהם עבדתי במקום זה אשר משלים את החלק היחסי אותו שילם המעסיק הקודם, כלומר סך הכל קיבלתי משני המעסיקים תשלום של שנת הבראה כאשר שוב אני מזכיר שהחישוב היה אל מול 3 שנות וותק הבראה. בנוסף בחוזה הנוכחי נכנס סעיף 14 לגבי הפרשות פיצויי פיטורין. האם בחישוב הפיצויים כעת כאשר אני עוזב את מקום העבודה הם צריכים לקחת בחשבון את וותק ההבראה כשלוש שנים ובכך בעצם להגדיל את דמי הפיצויים או להתעלם ממנו לגמרי. אני מכניס לשיקול את הטיעון הבא: " דמי הבראה - ככלל דמי הבראה לא יחשבו כחלק משכר היסוד לצורך חישוב פיצויי פיטורים, גם אם שולמו מדי חודש בחודשו ובתנאי שהם משקפים תשלום דמי הבראה אמיתי ולא פיקטיבי. בתב"ע נד/762-3 נילי לוי חיים נ. י.א.ן. יועצים בע"מ, נידון מקרה שבו שולמו לעובדת דמי ההבראה מידי חודש בחודשו אך בסכום כמעט כפול מהסכום שהמעסיק חייב בו מכוח צו ההרחבה. בית הדין קבע כי אין זה מתקבל על הדעת כי המעסיק יתנדב לשלם לנילי דמי הבראה בשיעור העולה בהרבה על השיעור שנתחייב בו מכוח הדין, ולפיכך נקבע כי רכיבי ההבראה בתלושי השכר היו למעשה חלק משכרה של נילי, לצורך חישוב פיצויי פיטורים. " שמצאתי כאן: http://www.hilaporat.co.il/article.php?id=224 תודה רבה

    השב
  • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

    עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

    09:10, 14 באוגוסט 2016

    בנסיבות המתוארות, יש לבחון את המקרה לגופו לרבות לאור ההסדרים וההסכמים החלים על פי הנתונים הספציפיים של המקרה על מנת לקבל החלטה נכונה. מומלץ לפנות לייעוץ משפטי על יסוד: תלושי השכר, הסכמי עבודה אם יש והודעה לעובד אם ניתנה. ככלל, מרכיבי השכר לחישוב פיצויי פיטורין: שכר יסוד, תוספת ותק, תוספת יוקר המחיה, תוספת משפחה, תוספת מחלקתית ותוספת מקצועית. במקרים אחרים בפסיקה קיבלו תוספות שונות ששילמו באופן שוטף כרכיבים אותם יש להחשיב שחישוב פיצויי פיטורים.
    לגבי סעיף 14, אם הסכם העבודה (או הסכם קיבוצי) קובע הסדר לפי סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים והמעסיק הפקיד לפנסיה שיעור מלא (8.33%) במשך כל תקופת העבודה אז המעסיק אינו צריך להשלים חוב ותק לפיצויים והוא יוצא ידי חובתו בשחרור כספי הצבירה. הסכם לפי סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים מאפשר למעסיק לשחרר לעובד את צבירת הפיצויים מבלי להשלים חוב ותק. אפשרות זאת עומדת למעביד רק לגבי התקופה שבה הופקדו הפקדות מלאות לפיצוים דהיינו 8.33% לגבי כל השכר הפנסיוני. בנסיבות שתיארת מומלץ לבצע בדיקה אישית ולקבל אישור מהמעסיק על חבות הפיצויים במועד כניסת ההסכם לפי סעיף 14 לתוקף.

    תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

מנהל הפורום: עו"ד גל גורודיסקי

עורך דין ונוטריון, שותף מייסד - גורודיסקי ושות' - עורכי דין ונוטריונים. בעל תואר ראשון במשפטים וכלכ
למידע נוסף

053-9374943 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.