האם למשוך פיצויי פיטורין? - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
  • מתן

נשלח ע"ימתן 16:55, 3 ביוני 2012

שלום, התפטרתי מעבודתי כשכיר לאחר 7 שנים. אקבל פיצויי פיטורין. אני לא בטוח האם כדאי למשוך את כספי הפיצויים או להעביר למעסיק הבא: אם אמשוך את הכספים- מהו המס הכולל שאשלם על המשיכה? (איזה סכום יישאר לי בפועל?) בטופס 161א בסעיף ד' 1 מצוין שמשיכה כזו גורמת לפגיעה בפטור ממס על קצבה. איך זה ישפיע על הפנסיה שלי? אני בן 35, האם זה רלוונטי לגבי? כיצד לסמן בטופס 161א שאני מעוניין למשוך? (לבחור את סעיף ד' 1 (לא הגעתי לגיל פרישה ואין לי נכות קבועה))? האם הכספים יעברו לחשבון הבנק שלי? אם לא אמשוך את הכספים – מה היתרונות בכך שאשאיר את הכספים בקופה? האם אין בכך סיכון מסוים? לדוגמא אם החברה ממנה התפטרתי תפשוט את הרגל, לא יהיה כיסוי לכספים כאשר ארצה למשוך (אם זה קשור?). תודה, מתן

השב
  • 21:37, 5 ביוני 2012

אם הכספים בקופה אז זה לא משנה מה יקרה למעסיק.
    דוגמא: אם המעסיק הפריש לך כסף למבטחים אז הכסף נמצא במבטחים ולא אצל המעסיק, כך שזה לא משנה אם הוא יפשוט את הרגל.
    אתה צריך להבין שאם תוציא את הכסף הפנסיה שלך תהיה נמוכה יותר.
    לדעתי אם אתה לא צריך את הכסף כדי לך להשאיר אותו בפנסיה.
    תבדוק שהמעסיק הפריש לך 100% פיצויים לקופה. במידה ולא הוא צריך להשלים לך את ההפרש.

תגובה
  • 16:52, 6 ביוני 2012

תודה על התגובה, מספר שאלות:

(1) אם אני לא מושך את כספי הפיצויים עכשיו, מתי אוכל למשוך אותם? האם רק בגיל פרישה? האם יש נקודת יציאת כל 6 שנים (כמו קרן השתלמות?)

(2) לכמה זמן הפנסיה תהיה נמוכה יותר, אם אמשוך? האם זה לכל החיים או למספר שנים?

(3) בכמה הפנסיה תהיה נמוכה יותר, למשך התקופה הזאת?

(4) האם ניתן לשאת בתשלום המס יותר מוקדם מגיל הפנסיה?

(5) איך לבדוק שהמעסיק הפריש 100% פיצויים לקופה?

תודה

תגובה
  • 17:10, 7 ביוני 2012

1. תבדוק את זה בחברה שמנהלת עבורך את קופת הפנסיה
    2. ברגע שאתה מושך כספים מהפנסיה אז יש לך במצטבר פחות כסף ולכן בחישוב של הפנסיה מחלקים פחות כסף על מס' שנים של הפנסיה. גם את זה תוכל לבדוק בחברה שמנהלת עבורך את הפנסיה
    3. ראה תשובה 2
    4.ראה תשובה 1
    5. בטופס 161 של המעסיק צריך להיות כתוב בדף הראשון את סכ"ה הפיצויים. ואז תראה אם הסכום שנצבר בחברת הפנסיה שווה לסכום הזה או נמוך יותר. אם הוא נמוך יותר המעסיק צריך להשלים לך עד לסכום שמופיע בטופס.

תגובה
  • 10:02, 6 ביולי 2012

תודה על התגובה. לגבי תשובה 5 -

1. מתי עלי לוודא שסה"כ הפיצויים כפי שמופיע בטופס 161 של המעסיק שווה לסכום שנצבר בחברת הפנסיה? במועד החתימה על טופס 161א או יותר מוקדם?

2. אם יותר מוקדם, איך לבדוק זאת? מה עלי לבקש מהמעסיק? (לומר שאני רוצה לוודא התאמה בין הסכומים?)

3. מה עלי לבקש מחברת הפנסיה כדי לראות את הסכום שנצבר? האם יש טופס מסוים לגבי זה? (אני שואל כי כתבת "...המעסיק צריך להשלים עד לסכום שמופיע בטופס")
    האם זה צריך להיות דרך המעסיק או עלי לפנות ישירות לחברת הפנסיה?

4. במידה וסה"כ הפיצויים נמוך מהסכום שנצבר בחברת הפנסיה, איך לדרוש מהמעסיק להשלים עד לסכום שנצבר בחברת הפנסיה? לא לחתום על טופס
    161א?

תודה,
    מתן

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

מנהל הפורום: עו"ד גל גורודיסקי

עורך דין ונוטריון, שותף מייסד - גורודיסקי ושות' - עורכי דין ונוטריונים. בעל תואר ראשון במשפטים וכלכ
למידע נוסף

053-9374943 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.