התפטרות לאחר חופשת לידה - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
  • א.ב

נשלח ע"יא.ב 11:43, 19 בדצמבר 2013

שלום ! בחודש השישי להריון יצאתי לשמירת הריון וברוך ה' נולד לנו תינוק לפני כשבועיים . שאלתי היא כזאת - אני רוצה להתפטר ממקום עבודתי לאחר חופשת הלידה משני סיבות עיקריות : 1) מעבר דירה מירושלים ללוד ( 47 ק"מ לעבודה ) בעקבות שירות הבעל בצה"ל ( בחובה ) בגבעתיים ועד היום גרנו בירושלים וזה קשה לנו מאוד לכן החלטנו לעבור . 2) בנוסף לכך ברצוני לאחר חופשת הלידה להמשיך לטפל בתינוק בבית. הבנתי שאם אני מתפטרת מאחת מהסיבות הנ"ל אני אהיה זכאית לפיצויי פיטורין מהמעסיק שלי . האם באמת זה נכון ? אז במכתב ההתפטרות איך להסביר את התפטרותי? איזה מהסיבות הנ"ל להקדים במכתב ? כדי לקבל את הפיצויי פיטורין .. בנוסף לכך 1. האם אני יכולה להודיע עכשיו על התפטרות שתיכנס לתוקף רק לאחר סיום חופשת הלידה ? זאת אומרת בעוד כ 3 חודשים.. 2.האם אני זכאית לפיצויים עד לתאריך של הסיום של חופשת הלידה וגם על הזמן שהייתי בשמירת הריון? 3. לגבי דמי אבטלה האם מהסיבות הנ"ל אני אהיה זכאית לדמי אבטלה ללא 90 ימים של המתנה ? אשמח לתשובה תודה רבה !!

השב
  • 15:47, 19 בדצמבר 2013

לא ציינת כמה זמן עבדת במקום העבודה לפני שיצאת לשמירת הריון. בעניין סיבה 1 וסיבה 2, אינך זכאית לפיצויים, ראשית משום שאינך עוברת ליישוב פיתוח ושנית מכיוון שלא את מתגייסת לשירות, אלא בעלך משרת.
    באשר לסיבה השלישית - התפטרות לשם טיפול בתינוק שטרם מלאו לו 9 חודשים, במידה ואת זכאית לפיצויים מכיוון שהשלמת שנת עבודה ויותר, תוכלי להתפטר למטרה זו, אולם יהיה עליך לתת הודעה מוקדמת על פי חוק, לא צריך לתת הודעה ארוכה מדי, פשוט תקפידי לתת על פי חוק בהתאם לוותק שלך). בענין הפיצויים תקבלי אותם עם סיום יחסי עובד מעביד בתום תקופת ההודעה המוקדמת אשר תהיה לאחר חופשת הלידה.
    באשר לדמי אבטלה, סיבה זו אינה נחשבת סיבה מוצדקת ולכן במרבית המקרים ביטוח לאומי מחייבים את העובדת להמתין 3 חודשים. עם זאת, משום שהינך עוברת עיר, ייתכן מאוד כי תהיי זכאית לדמי אבטלה כבר מהיום הראשון.

073-2505373

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

מנהל הפורום: עו"ד גל גורודיסקי

עורך דין ונוטריון, שותף מייסד - גורודיסקי ושות' - עורכי דין ונוטריונים. בעל תואר ראשון במשפטים וכלכ
למידע נוסף

053-9374943 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.