• ארז

נשלח ע"יארז 08:25, 13 באפריל 2015

מיכל שלום,, בישראל היה קיים (היום בחו"ל) בית ספר לשיטת גרינברג שהינה שיטת טיפול. מי שסיים בהצלחה את לימודיו נחשב למדריך מוסמך בשיטה. אני למדתי אצל מורה שלמדה בבית ספר של גרינברג לפני שנים רבות והיא מדריכה מוסמכת של השיטה. כעת אני מעוניין לבנות אתר ולפרסם עצמי כמטפל בשיטת גרינברג. כמו כן, אני מעוניין לרכוש דומיין לאתר ששמו שיטת גרינברג. אשמח לדעת האם זה חוקי או שניתן לתבוע אותי על כך? אני מציין שאני מטפל בשיטת גרינברג ולא מדריך מוסמך של שיטת גרינברג. תודה מראש! שבוע טוב, ארז.

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

15:46, 13 באפריל 2015

ארז שלום,

דיני זכויות יוצרים לא מעניקים הגנה לתהליך ושיטת ביצוע, ועל כן שיטת גרינברג עצמה אינה מוגנת בזכויות יוצרים.

עם זאת, דיני זכויות יוצרים כן מעניקים הגנה לתכנים שונים כגון טקסטים, סרטונים, איורים ועוד, כך שפרסום ו/או שימוש בתכנים אשר אינם פרי יצירתך המקורית עלולים להוות הפרת זכות יוצרים (וכן תיתכן גם הפרת זכויות קניין רוחני אחרות דוגמת סימן מסחר). ככל שתרצה לעשות שימוש בתכנים שאינם שלך, הרי שעליך לרכוש רישיון/לבקש את רשות בעל הזכויות. למרות האמור לעיל, ישנם מקרים בהם ניתן לעשות שימוש מסוים ביצירות המוגנות בזכות יוצרים ללא קבלת אישור מראש של בעל הזכות ומומלץ לקבל ייעוץ משפטי בעניין זה.

מעבר לכך, יש צורך לבדוק מהן ההשלכות של הצגתך כמטפל בשיטת גרינברג למרות שאינך מדריך מוסמך. חוששני שעניין זה עלול להוות בעיה עבורך מבחינת השימוש בשם זה, שכן ניתן לטעון כי זה יטעה את הגולשים לחשוב כי הינך מטפל מוסמך ו/או פועל בשם בית הספר/הארגון.

לעניין רכישת הדומיין- ראשית עליך לבדוק האם קיים סימן מסחר רשום ל"שיטת גרינברג". ישנם סיכויים גבוהים כי אכן קיים סימן שכזה. במידה וכן ייתכן ותקום לבעל הסימן עילת תביעה בגין השימוש בדומיין תחת שם זה.

יש להבחין בין רישום דומיין ובין רישום סימן מסחר. רישום דומיין ("שם תחום") נועד לבדל אתר ברשת האינטרנט. רישום סימן מסחר נועד לצורך סימול שירותים או מוצרים. מדובר בשני רישומים שונים.

על מנת לרכוש דומיין ישראלי עם סיומת IL יש לפנות לאיגוד האינטרנט הישראלי, אשר מתפקד כמרשם השמות הלאומי, או לגורמים המוסמכים מטעמו. על מנת לרכוש דומיין בינלאומי יש לפנות לאחד מהגורמים הבינלאומיים העוסקים בתחום.

לכל ארגון שכזה ישנם כללים לרישום המתחם, ובאפשרותם לסרב לבקשתך במידה ומדובר בשם מתחם אשר כבר רשום או שאינו עומד בכללי הרישום.

אולם, גם במידה ורישום הדומיין יאושר (אין הוא תלוי בקיומו של סימן מסחר רשום) אין הדבר אומר כי אינך חשוף לתביעות במידה וקיים סימן מסחר רשום כאמור או סימן מסחר מוכר היטב שאינו רשום, או במקרה בו מדובר בשם מתחם אשר מקושר לאדם/ארגון/יישות משפטית אשר צברו מוניטין בהתייחס לשם האמור.

בהצלחה.

* האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

תגובה
  • 20:45, 15 באפריל 2015

מיכל, אני רוצה להודות לך מאד על התשובה המפורטת. זה לא מובן מאליו ואם אהיה זקוק לשירות מן הסוג הזה אשמח שאת תהיי זו שאיעזר בה.
    שוב תודה,
    ארז.

תגובה

10:02, 16 באפריל 2015

ארז שלום,

שמחתי לעזור ואשמח לעזור בעתיד.

בברכה.

* האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

תגובה
  • 06:05, 27 באפריל 2015

מיכל שלום,
    חשבתי לכתוב באתר "מטפל/טיפול בשיטת דרך-הגוף המבוססת על שיטת גרינברג", כי אכן למדתי בבית ספר שנקרא דרך-הגוף ומבוסס על עקרונותיה של שיטת גרינברג. האם באופן זה אני פועל בהתאם לחוק ולדיני זכויות יוצרים ומגן על עצמי מפני תביעה?
    תודה!
    יום מקסים,
    ארז.

תגובה

15:33, 30 באפריל 2015

ארז שלום,

כפי שציינתי בתשובתי, דיני זכויות יוצרים לא מעניקים הגנה לתהליך ושיטת ביצוע, ועל כן שיטת גרינברג עצמה אינה מוגנת בזכויות יוצרים, אבל התכנים השונים כן יכולים להיות מוגנים ולכן עליך לוודא כי התכנים שתעלה לאתר אינם תכנים מפרים.

מעבר לכך, מרבית תשובתי התייחסה לשם הדומיין שרצית לעשות בו שימוש ולכן שאלתך זו, אשר אינה מתייחסת לשם הדומיין אלא רק להבהרת העובדה כי אינך מטפל מוסמך, אינה משנה את תשובתי.

בהצלחה.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.

גולשים יקרים! הפורום בעבודת תחזוקה - נשוב לתת מענה בימים הקרובים