לגביי הכנת קליפ - פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני

שאלה חדשה
  • אלי

נשלח ע"יאלי 14:53, 13 ביולי 2015

שלום רב, לפעמים אני עורך סרטונים לימי הולדת בשילוב תמונות וקטעי וידיאו שצלמתי או קיבלתי ואני משלב עם חלקים משירים (בארץ / חו"ל) ואני מבין שלהעלות את הקליפ ליוטיוב אני לא יכול . השאלה אם יש אתרים שבהם מאפשרים לי להעלות תכנים אלו וגם לא להסתכן בהפרת זכויות יוצרים? בתודה מראש אלי

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

16:23, 13 ביולי 2015

אלי שלום,

היחיד שיכול לסייע לך להימנע מהפרת זכויות יוצרים היא אתה, שכן אתה זה שמחליט באילו תכנים להשתמש.

אתרים מסוג youtube דורשים מהמשתמשים שלהם להצהיר כי התכנים שהם מעלים אינם מפרים זכויות קניין רוחני ומדגישים כי האחריות בנוגע למקרה הפרה היא על המשתמש. כמו כן מתקיים מנגנון התראה והסרה לפיו ניתן להתלונן כי תוכן מסוים מפר זכויות קניין רוחני, ואז בדרך כלל התוכן הזה מוסר עד להוכחה כי לא מדובר בהפרה. מעבר לכך, בחלק מהאתרים (כגון פייסבוק) יש מנגנון סריקה המזהה יצירות מוזיקליות קיימות ומוגנות ומונע מראש את העלאת היצירות המפרות אשר עושות בהן שימוש.

אולם, ישנם שימושים הנחשבים ל"שימושים מותרים", ובגינם אין צורך לקבל את אישור בעל הזכויות. כך למשל יש שימוש אשר נקרא "שימוש הוגן" לפיו השימוש ביצירה מותר למטרות כגון: לימוד עצמי, מחקר, ביקורת, סקירה, דיווח עיתונאי, הבאת מובאות, או הוראה ובחינה על ידי מוסד חינוך. מדובר ברשימה לא סגורה, כאשר לצורך בחינה של הוגנות השימוש ביצירה לעניין סעיף זה, יישקלו, בין היתר, כל אלה:
    (1) מטרת השימוש ואופיו;
    (2) אופי היצירה שבה נעשה השימוש;
    (3) היקף השימוש, מבחינה איכותית וכמותית, ביחס ליצירה בשלמותה;
    (4) השפעת השימוש על ערכה של היצירה ועל השוק הפוטנציאלי שלה.

ייתכן שהשימוש שאתה עושה יכול להיחשב לשימוש הוגן, ובין היתר זה תלוי בהיקף השימוש של היצירה המוגנת. אך בכל זאת, במקרים רבים האתרים הגדולים לא רוצים לקחת את הסיכון, ו/או אינם מבצעים בירור ברגע שמוגשת תלונה על היצירה.

במידה והעלאת היצירות הללו חשובה לך, באפשרותך לפנות לאקו"ם על מנת לרכוש רישיון שימוש כולל בנוגע לתכנים המוזיקליים.

בברכה.

* האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.

גולשים יקרים! הפורום בעבודת תחזוקה - נשוב לתת מענה בימים הקרובים