צילום וידאו חיצוני של בניין בסרטון תדמית - הפרה על זכויות יוצרים? - פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני

שאלה חדשה
  • אלעד

נשלח ע"יאלעד 03:14, 30 ביולי 2015

שלום למומחים של הפורום, בימים אלו אני מצלם סרטון תדמית לאתר אינטרנט שלי (אמנע מפרסום פרטים מזהים בשלב זה). לשלם הפקת סרטון התדמית אני מצלם בנייני מגורים בשלבי בניה עם הפיגומים והכל (לפני אכלוס) ובניינים שכבר מאוכלסים על ידי דיירים שרכשו שם דירות והבניין כבר קיים לפחות שנה ומעלה. האם שימוש בצילומים שצלמתי בעצמי של בניינים, צילום מהאוויר על ידי מצלמה שמחוברת לרחפן (מסוק קטן על שלט רדיו) מהווים הפרה של זכויות יוצרים? הרי באופן פרקטי אין לי ממי למעשה לבקש רשות לצלם את הבניין מה גם שלעניות דעתי לא נראה לי שבאמת יש כאן הפרה של זכויות יוצרים מאחר והבניין חשוף לעייני הציבור באופן גלוי מאוד! ובניין שתשריטי הבניין מצויים באופן גלוי בטאבו לכל דורש גם לא מהווה סוד מסחרי או אומנות כלשהי. אודה לתשובה מקצועית בנושא.

השב
  • 03:37, 30 ביולי 2015

חשוב לי לציין שהצילום נעשה מהאוויר ויחסית מרחוק ממרחק כזה שלא ניתן לזהות אנשים ו/או פרצופים גם אם במקרה יצא שמישהו הסתכל מחלון דירתו. גם באמצעות כלי עריכה מתקדמים מאוד לא ניתן לזהות פרצופים ולא אנשים שבמקרה ונקלטו בעדשת המצלמה.
    תוך כדי כתיבת שורות אלו עלתה לי דוגמה של פרויקט צילום הרחובות של גוגל ופרויקט צילום הבניינים של האתר
    www.zoomap.co.il
    בשני המקרים שבהם נקלטים בניינים במצב של בניה או במצב מוכן לא ידוע לי על כך שהצילום נעשו ברשות כתובה של בעלי הנכסים המצולמים.
    ובאופן פרקטי גוגל צילמה כל כך הרבה שאין בפועל את היכולת לאתר את כל בעלי הנכסים שצולמו ולבקש את אישורם בכתב על כך.
    לאחר תוספת של פרטי מידע אלו, האם ניתן להשתמש בצילומי הוידאו שצילמתי של בניינים מאוכלסים וכאלה שבתהליכי בניה ללא חשש תביעות מוצדקות?
    (כאמור לא ניתן לזהות פנים)

תגובה
  • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

14:32, 30 ביולי 2015

אלעד שלום,

פורום זה עוסק בקניין רוחני ולכן אשיב לשאלתך מהיבט זה בלבד.

בניין או מבנה יכולים להיחשב ליצירה אדריכלית המוגנת בזכויות יוצרים (היקף ההגנה תלוי במועד היצירה- לפני או אחרי כניסתו לתוקף של חוק זכות יוצרים החדש), אולם סעיף 23 לחוק זכות יוצרים התשס"ח- 2007, מאפשר שידור או העתקה של יצירה הממוקמת במקום ציבורי:

"שידור, או העתקה בדרך של צילום, ציור, שרטוט או תיאור חזותי דומה, של יצירה אדריכלית, יצירת פיסול או יצירת אמנות שימושית, מותרים אם היצירה ממוקמת בקביעות במקום ציבורי."

דבר נוסף אשר יכול לעלות בסיטואציה זו (ואשר איננו ברור משאלתך) ומתקשר לזכות חשובה אחרת, הינו שיוך היצירות האדריכליות. לכל יוצר קיימת זכות מוסרית לפיה, בין היתר, שמו ייקרא על יצירתו בהיקף ובמידה הראויים בנסיבות העניין.

המשמעות היא שגם אם השימוש ביצירות האדריכליות הינו מותר, עדיין יש לקחת בחשבון את הזכות המוסרית ולציין את שם היוצר. לא ברור משאלתך מה מטרת סרטון התדמית, אך אם הינך מציג את הפרוייקטים הללו כדוגמה למה שאתה עושה באופן בו ניתן לחשוב כי מדובר בפרוייקטים שלך, הרי שמעבר להפרת הזכות המוסרית של היוצר (אי ציון שמו) מדובר בפעולה אשר יכולה להקים עילות אחרות לתביעה כגון גניבת עין, עשיית עושר ולא במשפט ועוד.

בהצלחה.

* האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

תגובה
  • 16:18, 30 ביולי 2015

עו"ד מיכל לוצאטו שלום,

תודה רבה על תשובתך המהירה והעניינית.
    אחדד ואומר שבסרטון התדמית איני מתפאר בנוצות לא לי ולא טוען וגם לא ברמיזה שמי מהבניינים המצולמים שייך לי (הלוואי.. :) ).
    ה"יצירה האדריכלית" הינה בניין מגורים אזרחי בעל 9-11 קומות בערך.. ואינו חריג או נראה כיצירת אומנות כלשהי אלא כעוד פרויקט נדלני סטנדרטי שבנוי במרכז העיר.

אדגיש כי בשונה מפסל אליו מוצמדת תווית/לוחית עם שם היוצר/אמן, בבניינים אלו לא מצורפת לוחית/שלט עם שם המהנדס/החברה הקבלנית (לפחות לא כזה הנראה לעין ולא נראה מזווית הצילום).
    אין לי בעיה להוסיף בסוף הסרטון שורת "תודות ל..." ושם להדגיש ולרשום שמות אם נדרש. כלומר אין לי בעיה לפרגן ובטח שלא ארצה "לגנוב את העין" או חלילה ליצור מצג שווא.

הדוגמה הכי טובה מבלי לחשוף פרטים מזהים לסרטון התדמית יכולה להתאים למצב בו אילו הייתי מתווך דירות/בתים ומראה סרטון תדמית לסוגי בניינים ובתים פרטיים שונים אשר מהווים דוגמה מייצגת לנכסים אשר כאלו ולכאורה אני מתווך.
    האם בסיטואציה כזו ורק לפי המתואר לעיל (כמובן שלא אראה בזה ייעוץ משפטי מחייב) אני יכול להיות שקט בנוגע לשידור וצילום וידאו (לא שידור חי אלא קובץ מוקלט) של אותם הבניינים אשר בהחלט נמצאים במקום ציבורי מרכזי?

מצפה לתשובתך המקצועית.
    בתודה ובהערכה רבה,

תגובה

09:28, 2 באוגוסט 2015

אלעד שלום,

העובדה כי אין בהכרח ציון (דוגמת תווית) של שם היוצר/האדריכל אינה פוטרת את העושה שימוש ביצירה מלברר מיהם בעלי הזכויות ולאזכרם כפי שפורט בתשובתי שלעיל.

כפי שצוין- לכל יוצר קיימת זכות מוסרית לפיה, בין היתר, שמו ייקרא על יצירתו בהיקף ובמידה הראויים בנסיבות העניין. על מנת לברר האם בנסיבות אלה ביהמ"ש סבור כי יש לציין את שמו של היוצר, יש צורך לבצע בדיקה משפטית, אך במידה וברצונך לצמצם סיכונים המלצתי היא כי תעשה זאת.

כמובן שמומלץ להתייעץ עם עו"ד הבקיא בתחום על מנת לקבל ייעוץ ספציפי ופרטני.

בברכה.

* האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

תגובה
  • 19:49, 2 באוגוסט 2015

עו"ד מיכאל לוצאטו שלום,

תודה רבה על תשובתך.
    האם את מספקת ייעוץ בנושא (בתשלום כמובן)?
    אם כן האם אפשר להעביר אליך קישור לסרטון (כרגע בשלבי עריכה) לאחר שזה יהיה מוכן ותאמרי את דעתך המשפטית המקצועית בנושא?

תגובה

15:58, 3 באוגוסט 2015

אלעד שלום,

משרדנו מספק ייעוץ בנושא אך כמובן שהייעוץ לא ניתן במסגרת הפורום.

אתה מוזמן ליצור עמנו קשר באמצעות פרטי ההתקשרות המצוינים בפורום זה.

בברכה.

מיכל

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.