אשמח לתשובה נוספת - פורום אגודות שיתופיות

 • ערן נשלח ע"יערן 12:09, 9 באוקטובר 2013

  נוצר מצב שבו 50 אחוז מהנחלה האגודה משכירה ל"גידול משותף" ובעצם מה שנשאר לי לעבד הוא חצי משק כאשר חקלאות היא פרנסתי היחידה ובמושב ישנם 12 משפחות של חקלאים ו60 משפחות שלא חקלאים כנל לגבי מכירת מים לשוכרים האם יש מקסימום שטח שאגודה חקלאית יכולה לקחת לחבריה לטובת השכרה תודה רבה

  השב
 • מרדכי שחם, עו"ד

  23:06, 9 באוקטובר 2013

  שלום רב!
  גם לגבי שטחים חקלאיים של משקים במושב, שהינם "ברי-ניוד" – אין לאגודת-המושב עדיפות, אלא במצבים ובתנאים, כגון אלה הנזכרים בתשובה הקודמת, שניתנה כאן לשואל, לאחרונה.
  עקרונית, דומה מצב בעל-המשק למצבו של שוכר-נכס, אשר זכותו להחזקה ולשימוש יפה אפילו כלפי הבעלים-המשכיר.
  כאשר אגודת-המושב עושה דין לעצמה, ללא ביסוס ראוי – ניתן לפנות אליה בדרישה מתאימה, בעזרת עו"ד, בשילוב התראה לפני נקיטת הליכים חוקיים. אם במצב דומה נתונים גם בעלי-משקים אחרים במושב – יוכלו בעלי-העניין לשתף פעולה במאבק משפטי משותף ומוזל, לשמירת זכויותיהם ולפיצוי על נזקיהם.

  תגובה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.