העברה בין אחים - פורום אגודות שיתופיות

 • רווית נשלח ע"ירווית 13:21, 2 בספטמבר 2012

  אחותי החליטה לוותר על חלקה במשק. היא מעוניינת להעביר לי את החלק שלה. כיצד היא תוכל לעשות זאת? האם נצטרך לשלם מס?

  השב
 • מרדכי שחם, עו"ד

  16:03, 2 בספטמבר 2012

  משק במושב אינו ניתן לחלוקה ( אלא לפיצול מוגדר ומוגבל מתוכו, בתנאים ידועים ).
  השאלה מצריכה אפוא הבהרה, הן לגבי מצב המשק כולו, ובמיוחד - לגבי מהותו ואופן היווצרותו של ה"חלק" המדובר.
  בהערת-אגב, שאיננה בגדר תשובה למקרה: גם העברה-ללא-תמורה של נכס מקרקעין בין אחיות, האמורה להיות פטורה ממס-שבח - עדיין יוצרת חובת תשלום שליש מס-רכישה; אם ה"חלק" ניתן להעברה והוא כולל בית-מגורים - צפויות השלכות לגבי שאלת פטור ממס-שבח, כאשר המעבירה תבקש למכור בעתיד דירה אחרת. לפיכך, לגבי העניין כולו - חשוב להתייעץ עם עורך-דין הבקי בענייני מקרקעין: אף שמדובר בתכנית להעברה משפחתית יפה ומכובדת, העניין המשפטי אינו כה פשוט.

  תגובה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.