קרובי משפחה בועד הנהלה - פורום אגודות שיתופיות

 • מיכאל נשלח ע"ימיכאל 14:39, 2 בספטמבר 2012

  אני מבקש לדעת מה קרבת המשפחה בה אסור לכהן ביחד בוועד ההנהלה האם רק לאשה/בעל,אח/אחות,הורים,סבים או גם לגיסים,דודים וכ"ו

  השב
 • מרדכי שחם, עו"ד

  16:24, 2 בספטמבר 2012

  תקנה 26(ג) של תקנות-האגודות-השיתופיות בנושא "רשויות האגודה", אוסרות על כהונה בו-זמנית בוועד-ההנהלה של "אחים, בני זוג, הורים וצאצאיהם ובני זוגם".
  אם נבחרו לועד-ההנהלה נבחרים בקירבת-משפחה פוסלת כאמור, אזי חל חלקה הנוסף של הוראת התקנה: אם במשך 14 יום מהבחירה לא היתה התפטרות שתותיר רק אחד מהם - "יחדלו לכהן אלה שקיבלו את מספר הקולות הנמוך ביותר מבין הנבחרים", בעלי הקירבה המשפחתית.
  לגבי השאלה יצויין עוד, כי מחוקק-המשנה, מתקין-התקנה, מצא לנכון לאסור רק קירבה בדרגות שנימנו בתקנה, וטעמיו עמו.

  תגובה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.