פרישה מאגודה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • יוסף

  נשלח ע"ייוסף 10:48, 9 בפברואר 2014

  האם אחרי 50 שנה של חברות באגודה בזמן הפרישה מהאגודה ומכירת המשק, יש לי זכות לקבל את החלק שלי מקופת האגודה? האם התשובה היא כן, משתמשים מיסים ? כמה ? יוסף

  השב
 • 18:53, 15 בפברואר 2014

  שלום רב!
  חברות של בעלי-משק במושב באגודה השיתופית ההתיישבותית ( החקלאית ) ביישוב, מזכה בחלק בהון האגודה, אך מכירת הזכויות במשק לרוכשים שייקלטו גם כחברים באגודה, מחייבת כי חלקם-שלהם בהון-האגודה לא יפחת מחלקם של חברים-מתיישבים אחרים באגודה.
  שווי המשק המושבי אמור לשקף גם את הזכויות באגודה החקלאית ובהון האגודה, ואם המוכרים מבקשים להתחשבן עם הרוכשים גם על מרכיב זה, עליהם לעשות זאת ביניהם : אין הם זקוקים ל"שחרור" או לפדיון חלקם מן האגודה, דבר אשר גם אם יתאפשר עקרונית - ממילא יותנה בהפקדה תואמת ומשלימה מצד הרוכשים.
  פעולות מכירה של משק במושב, כמו גם פעולות לרכישתו, מצריכות ליווי של ייעוץ משפטי שוטף וצמוד, מתחילת הדרך ובכל מהלכה. אם לא נעשה כן עד כה – יש להסדיר ליווי כזה בהקדם, לרבות לבחינת כלל נושאי המיסוי ( לרבות חלק המע"מ בעיסקה ) ותשלומים נדרשים אחרים.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.