תקדים? יציאה מאגש"ח 27.02.14 - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
  • שניר מרום

    נשלח ע"ישניר מרום 22:51, 27 בפברואר 2014

    שלום רב, ברצוני לדעת האם זה נחשב כתקדים משפטי ,בימים אלו "זכו" 2 חברי אגודת "החקלאי ראש פינה" וקיבלו מרשם האגודות את המלצת החוקר שמאשר את מחיקת שמם מספר חברי האגודה וכיום בפועל האגודה מונה 38 חברים במקום 40 . א. האם יש תקדים לעניין 2. האם חל שינוי בערכה הכספי של הנחלה כי למעשה הם אמורים לחתום ישירות מול המינהל 3. תודה

    השב
  • 19:10, 28 בפברואר 2014

    שלום רב!
    ספק אם בפורום פומבי יש מקום להתייחס למקרה המסוים הנזכר בשאלה, אשר מכלול נסיבותיו והשיקולים שעמדו בבסיסו הם בידיעתם ומעניינם של הצדדים המעורבים.
    עם זאת – הערות כלליות אחדות:
    א) ככלל וכעקרון – אין לכפות חברות באגודה שיתופית, וכל חבר זכאי לפרוש ממנה. מאידך, המבקש לפרוש מחברותו אמור לשקול היטב את ההשלכות המעשיות, הצפויות לגביו. על כך – תשובות שניתנו בעבר ע"י מנהל-הפורום בנושא "פרישה מאגודה", כגון התשובה מיום 6/2/14, ושתי תשובות קודמות הנזכרות בה .
    ב) כאשר מדובר באגודה שיתופית חקלאית במושבה, ובשאלת המשך חברות בה – אין מקום להיקש לגבי חברות באגודה בקיבוץ או במושב ( לסוגיהם ), עקב ההבדלים במשמעותו של קשר החברות ובהשלכות ניתוקו.
    ג) על-פי סעיף 4 של "פקודת האגודות השיתופיות", נועדה האגודה, בעיקרה, לשיתוף-פעולה "בין אנשים בעלי אינטרסים כלכליים משותפים, כדי להביא לידי שיפור תנאי חייהם, עסקיהם ושיטות הייצור שלהם."
    אם, למשל, נתאגדו חקלאי מושבה ותיקה באגודה שיתופית חקלאית, אשר עם השנים נשתנו מצב נכסיה ויכולת ההסתייעות באמצעותה – יתכן כי חברים באותה אגודה יעדיפו לפרוש ממנה, בייחוד אם זכויות במקרקעין היו מוקנות להם, מלכתחילה, באופן עצמאי ( בעלות או חכירה ישירה ).
    ד) אם חברים בודדים העדיפו לפרוש מאגודה שיתופית – איזה "תקדים" ניתן ללמוד מכך, אם כל יתר החברים נותרו במעמדם באגודה!?

    תגובה
  • 15:24, 20 באוגוסט 2015

    נתקלתי בנושא ואני מכיר מעט את הצדדים המעורבים, לכן ארשה לעצמי להעיר על הערותיו של עו"ד מרדכי שחם.

    אגודת "החקלאי ראש פנה" היא אגודה ככל אגודה במושב, כאשר הוקמה השכונה היא הוקמה כמושב עצמאי מבחינה כלכלית ללא קשר למושבה ראש פנה. האגודה מחזיקה את הנחלות על חלקת המגורים והחלקה החקלאית בנוסף לנכסים משותפים אחרים.
    כמו כן למיטב הבנתי כאשר ישנו משולש של זכויות בנחלה של תושב- אגודה- מינהל יש פחות אפשרות לבצע החלטות ויותר חסמים ולכן יש פחות ערך לנכס מאשר מצב של תושב- מינהל בלבד.

    מקווה שהנהלת האגודה תתנהל בדרכים הוגנות יותר למען החברים בה כך שלא יהיו עוד פורשים.

    בברכה
    מנשה

    תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.