אישור מאזן באגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
  • אברהם

    נשלח ע"יאברהם 08:01, 19 בפברואר 2015

    האם חייב ועד האגודה לאפשר צילום של מאזן האגודה . בסעיף 4.ב. אגודת שיתופיות כתוב "על פי בקשת הרשם, ברית הפיקוח או מבקר החשבונות, יביא הועד בפני האסיפה הכללית את הדין וחשבון המצורף למאזן של ברית הפיקוח או של מבקר החשבונות, וישלח לכל אחד מחברי האגודה לפי דרישתו העתק מהמאזן ומחשבון הרווח וההפסד שבוקרו, 7 ימים לפחות לפני התאריך שנקבע לקיום האסיפה הכללית השנתית." האם הכוונה שרק אם מבקש הרשם חייב ועד האגודה לשלוח העתק ?

    השב
  • 18:45, 19 בפברואר 2015

    שלום רב!
    תקנה 4(ב) של "תקנות האגודות השיתופיות ( רשויות האגודה )" מכוונת אל וועד האגודה, ומורה כי עליו: ( א ) לפי בקשה של הרשם/ ברית-הפיקוח/ המבקר - להציג לאסיפה הכללית את הדו"ח כנזכר בתקנה; (ב) לפי דרישה מחבר כלשהו – לשגר אליו העתק ממסמכי-המאזן, לפחות 7 ימים לפני התכנסות האסיפה.
    המילים "לפי דרישתו" הן מיותרות ואף בלתי-מתיישבות, ביחס למילים "על-פי בקשה" שבתחילת ההוראה, ואם יתפרשו כמיקשה אחת – הן ייצרו סיבוך בלתי-יעיל ואף בלתי הגיוני. הוראות תקנה 4(ב) נועדו למנוע הכבדה יתרה על הוועד והמזכירות; ברוח זו, אין חובה לאפשר לחברים המתעניינים את צילום מסמכי-המאזן במזכירות האגודה, אך בהעדר לחץ עבודה או לחץ פונים – מומלצת דרך זו.

    תגובה
  • 23:30, 19 בפברואר 2015

    מרדכי תודה, הכוונה שלי האם צריך הועד למסור עותק מודפס של המאזן אותו החברים נדרשים לאשר? שהרי איך יוכלו לאשר אותו אם הוא לא מונח לפניהם? כך גם יוכלו לשאול שאלות או לקבל הבהרות גם ללא הזדקקות לסעיף 4.ב.
    לא נראה סביר שחבר המעוניין לקבל עותק לא יוכל לקבלו, ובוודאי שלאחר אישורו, שכן הוא מהווה חלק מפרוטקול האסיפה שע"פ הנחיית הרשם ניתן לצלם את פרוטוקול האסיפה וישיבות הועד.
    אגב הכבדה על הועד, מזה כמה שנים קיים פלא שהוא סמרטפון שיכול לצלם מסמכים ולכן על מנת לא להכביד על עבודת הוועד והמזכירות האם קיימת מניעה בזמן שהחבר מעלעל במאזן הוא פשוט יצלם אותו ?
    שאלותי הרבות נובעות מהעובדה שאגודה בה אני חבר הועד אינו מאפשר צילום של פרוטוקולים ומאזנים.

    תגובה
  • 10:11, 20 בפברואר 2015

    שלום רב!
    תקנה 4 של "תקנות האג"ש ( רשויות האגודה )" תוקנה לאחרונה לפני יותר מ-30 שנה, על רקע אמצעי הצילום דאז; ברם, נותרת בעיית העומס בהופעת חברים רבים יחד למזכירות – הוראות התקנה עדיין מוצאות להן צידוק.
    הוראות תקנת-המשנה 4(ב) מחייבות את הוועד להכין ולשלוח העתק ממסמכי-המאזן לכל חבר שדרש זאת, ובמועד שיאפשר לו ימים אחדים לעיון ולבדיקה ( ואף לבירור, או לפחות להכנת שאלות ) לפני התכנסות האסיפה. הביטוי "לשלוח" בתקנה המתייחסת לכלל האגודות בישראל, נועד לכלול מקרים רבים, בהם חברי-האגודה מתגוררים ביישובים שונים; כאשר מדובר ביישוב שיתופי – מצופה מהוועד להנפיק מסמכים לחבר ע"י הנחה בתיבת-הדואר שלו ביישוב, כמקובל במיגזר.
    לחובת הצגתם מראש של מסמכי מאזן שנתי ( וכן תקציב שנתי ), טרם דיון והחלטה באסיפה הכללית – נא ראו תשובה מרחיבה של הח"מ בפורום זה, מתאריך 14/4/14.

    תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.