ארנונה שנייה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
  • אורלי

נשלח ע"יאורלי 14:31, 15 ביולי 2015

שלום לך אני גרה ביישוב קהילתי בו קיים חיוב של ארנונה שנייה, יש לי דירה גדולה שאת המפלס התחתון חלקתי ל - 2 דירות השכרה היישוב דורש מהשוכרים לשלם אגרת שמירה בסך 120 ש"ח ככול תושב + ארנונה שנייה על סך 150 ש"ח ללא קשר לגודל הדירה כלומר שעל בית אב אחד נדרש לשלם 3 פעמים שמירה ו- 3 פעמים ארנונה שנייה שאני כבעלת הבית משלמת על מלוא המטרז מה עוד שהחוזה ביני לבין הדייר נחתם עוד טרם ההחלטה שעברה הצבעת חברים, עוד סוגיה היא כי קיימת שכונה בישוב שלי שברישומים במשרד הפנים מופיעה כשכונה שלנו לכל דבר ועניין אך שכונה זו מתנהלת בפני עצמה ולא חל עליהם המיסים של דירי המשנה ולהם יש שכירויות רבות של יחידות דיור שאלתי מה ניתן לעשות במקרה זה תודה

השב
  • 09:08, 17 ביולי 2015

שלום רב!

כל ארנונה הנקבעת ומוטלת כדין, מחושבת גם על-פי שטחו של הנכס, מושא הארנונה; תשלום הנדרש לפי חישוב שאיננו כולל את מרכיב שטחו של הנכס – איננו "ארנונה" כדין, ויש לבדוק את חוקיותו, הן לעצם דרישתו והן לגבי שיעורו. בכך אמורה להימנע כפילות בדרישת-ארנונה לגבי נכס או חלק ממנו.
    "בית אב" פירושו משפחה ( ולא בית ). כאשר מוטל תשלום-חובה על כל בית-אב ביישוב, אין מקום לטענות על מגוריהן של המשפחות-החייבות באותו מבנה, בייחוד כאשר כל אחת מתגוררת ביחידת-מגורים נפרדת, לאחר פיצול המבנה.
    שאלה מעניינת עשויה להתעורר לגבי תשלום-חובה חדש, הנדרש לגבי שוכר, לאחר שחוזה השכירות נחתם מבלי שניתן היה לצפות את הדרישה החדשה; ברם, שאלה זו נוגעת ליחסים שבין הדייר לבין המשכיר, בעל הנכס, והיא תלויה בעיקר בחוזה-השכירות שביניהם : אם תשלום-החובה החדש נקבע ונדרש כדין – אין בעובדת ההשכרה כדי לגרוע מן החובה כלפי הגורם הממסדי.

את מכלול הנסיבות והשאלות, ככל שהן עולות מהפנייה הנוכחית – מומלץ להפנות אל עוה"ד שהכין/ה את חוזי-השכירות לגבי יחידות-המבנה שהושכרו, ואם אין כזה/ו – מוצע לפנות, להשלמת מידע ולמתן הסברים, אל הגופים המוסמכים ביישוב : הוועד המקומי והמועצה האזורית שמעליו, ולפי המקרה והצורך – גם להנהלת האגודה הקהילתית ביישוב.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.