פדיון מניה באגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
  • אלי פלישמן

    נשלח ע"יאלי פלישמן 17:03, 9 במרץ 2013

    שלום ברצוני לדעת האם ניתן לקבל את הפדיון בתשלומים ואם יש נכסים כגון ניירות ערך ונדל"ן האם אפשר לעמוד על כך שהתשלום ישולם בתשלום אחד? במידה ובכל זאת תיפרע המניה בתשלומים האם כל הזכויות כחבר באגודה נשמרים כגון הטבות כספיות שונות עד למתן התשלום הסופי עבור הפדיון והאם ניתן לדרוש ריבית עבור 24 התשלומים במקום בתשלום אחד? תודה מראש אלי פלישמן

    השב
  • 06:45, 10 במרץ 2013

    שלום רב!
    סעיף 17 של "פקודת האגודות השיתופיות", כנדבך-החקיקה הראשי בסוגייה, קובע כי אסורה העברת מניות או חלק-הון באגודה השיתופית, "אך רשאית האגודה לפדותם בהתאם להוראות תקנותיה ולכל תקנה שיתקינוה על-פי פקודה זו." על אופיים האישי של מנייה-באגודה ושל חלק-בהון-האגודה מלמד גם סעיף 25 של הפקודה, המשריין אותם גם מפני העברה כפוייה, מול עיקול או פשיטת-רגל.
    לכאן מתווסף העיקרון, המשמר את המשכיות פעילותה של האגודה כמסגרת משותפת, מבלי שתיפגע עקב פרישה של חבר או של קבוצת-חברים - אם ייאלצו החברים הנותרים לממש נכסים ולצמצם פעילות באגודה באופן מיידי ופוגע, רק כדי לממן פדיון-עזיבה. בל יישכח, כי פירוק של אגודה מותנה בהחלטה של רשם-האגודות, לפי פנייה של רוב מיוחד – פרישה של מיעוט עלולה להביא לפירוק-למעשה, או לפגיעה קשה בנותרים, אם לא תיקבע להם ארכה סבירה לפדיון.

    על רקע זה בא ההסדר המפורט למדי, אשר ב"תקנות האגודות השיתופיות – חברות", בעיקר בתקנות 9 – 16, אשר אליהן מופנה כל המעוניין; נוסח התקנות ניתן לאיתור גם באינטרנט: דרך "גוגל" או במדור החיקוקים באתר "רשם האגודות השיתופיות".
    מכיוון שאגודה אינה רשאית לחלק רווחים אלא לחבריה – הרי מי שחברותו פקעה, זכאי רק לפדיון המתאים, עם ריבית תואמת כקבוע בתקנות: מי שפרש מהאגודה, אינו צריך לסבול מהפסדיה לאחר מכן – אך גם אינו זכאי ליהנות מהצלחותיה לאחר עזיבתו. מכאן גם אותן הוראות בתקנות, המצמידות את מועד קביעת ערך הפדיון ליום פקיעת החברות, לגבי חלק מהאגודות ( יש לשים לב לאבחנה בין סוגי האגודות שבתקנות 10 ו-11 ).

    עם כל זאת, יש לשים לב להוראות המיוחדות בנושא, הקבועות בתקנה 18 שם לגבי קואופרטיב לתחבורה, ובתקנות 19 ו-20 - לגבי קיבוץ ומושב שיתופי.
    כמובן, יש לבחון, מלכתחילה, את ההוראות הנוגעות לנושא בתקנון האגודה עצמה – אשר דינו כחוזה בין כל חבר לבין האגודה ויתר החברים, גם אם לא נחתם על-ידיו כמייסד; תקנון האגודה עשוי להועיל לחבר-העוזב, אם כלולות בו הוראות המיטיבות עמו, בהשוואה לתקנות הכלליות.
    לסיום, יוזכרו תקנות 14 ו-15 בתקנות הכלליות הנ"ל, המחייבות את האגודה לבצע – תוך חודשיים - חישוב של הפדיון על-ידי רואה-חשבון מוסמך ובקי, כאמור שם, בשילוב חובת מתן הודעה מפורטת לחבר-העוזב בדבר סכום הפדיון ואופן חישובו.

    תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.