קבלת בונוס לאחר סיום יחסי עובד-מעביד - פורום זכויות עובדים לאחר סגירת מקום העבודה

שאלה חדשה
  • מעין

נשלח ע"ימעין 13:16, 9 במאי 2013

קיבלתי בונוס ממעבידי לשעבר כחודשיים וחצי לאחר סיום העסקתי עקב התנהלות קלוקלת שלו. ולכן במקום הערכה שלו שיורד ממנו מס של 10-15% הוחלה עליו מדרגת המס הגבוהה ביותר של 48%. כחצי שנה לאחר תשלום הבונוס הוא יצר איתי קשר והודיע לי שאני חייבת לו כ-10000 ש"ח ושאם לא אחזיר אותם במועד מסוים יפתחו נגדי הליכים משפטיים. א- האם מדובר בהלנת שכר? ב- האם עקב התנהלות קלוקלת שלו אני צריכה להחזיר את החוב במגבלת הזמן שהוא מציב לי? תודה מראש, מעין

השב
  • 15:31, 12 במאי 2013

מעיין שלום.
    אני לא בטוח שהבנתי את השאלה.
    כל תשלום בגין שכר עבודה מחויב בתשלום מס, אפילו אם מדובר בבונוס. אם התשלום נעשה לאחר גמר העבודה, מדרגת המס האוטומטית במקרה הזה היא 48% וכדי להקטין אותה עליך לעשות תיאום מס. לא ברור לי מהסיפור איזה סכומים שולמו ולמה יש פה חוב.

תגובה
עובדים רבים נקלעים למצוקה כאשר המעביד שלהם פושט רגל או נעלם מבלי לשלם להם את הכספים המגיעים להם וחושבים כי אין באפשרותם לעשות דבר. אך לא זה המצב, שכן החוק מקנה לעובד שכזה כלים להתמודדות על מנת שיוכל לקבל כספים להם הוא זכאי כגון שכר עבודה, פיצויי פיטורים, דמי הבראה, פדיון חופשה, דמי הודעה מוקדמת, דמי נסיעות, שעות נוספות, קרן פנסיה ועוד.
במקרים רבים אף מדובר בכספים בטוחים אותם יכול העובד לקבל מהמוסד לביטוח לאומי.
פורום זה יעזור לעובדים שכאלו לממש את זכאותם ולקבל את הכספים המגיעים להם כחוק.