תוקף מסמך סרוק - פורום חוזים

שאלה חדשה
  • דני

    נשלח ע"ידני 12:11, 13 במאי 2013

    אני חושב להתארגן על פתרון כללי של שמירת כל המסמכים על המחשב - חוזי שכירות, חוזרים אחרים, חוזים עם חברות סלולר וחברות ביטוח, מסמכי רשויות המס וכו' - כל דבר. זה יעשה לי סדר, ויקל מאד על חיפוש ושליפה האם משפטית פתרון כזה טוב מספיק? ביום מן הימים, כשאצטרך להמציא הוכחות למשהו, אולי אפילו בבית משפט, האם מסמכים סרוקים (באיכות טובה) מהווים ראיה, או שיידרש מקור? האם יש הבדל אם הסריקה בצבע או בשחור לבן? (השאלה הזו לא מיוחדת רק לחוזים, אבל זה הפורום הכי מתאים שמצאתי כאן. משפטית זה בטח שייך לדיני ראיות)

    השב
  • 17:38, 13 במאי 2013

    דני שלום,
    אכן מדובר בשאלה שחורגת ממסגרת פורום זה, אך לאור ההשלכה שלה על השאלה הפרקטית האם לשמור עותקים מקוריים של חוזים עליהם חתמת, נשיב עליה בקצרה.
    כלל נהוג בפסיקת בתי המשפט הינו כלל הראיה הטובה ביותר, דהיינו, לגבי מסמכים, כי יש להוכיח מסמך על ידי הצגת עותק מקורי שלו.
    בשנים האחרונות, לאור ההתפתחות הטכנולוגית ישנו כרסום בהלכה זו, ובית המשפט העליון אף קבע כי ניתן להסתמך על העתק של הכתב המקורי, אם ניתן הסבר ראוי להיעדרו של המקור ולנסיבות בהן אבד או נשמד. יחד עם זאת, בית המשפט עדיין מעדיף כי יוצג לו עותק מקורי של המסמך (או עותק נוטריוני), ובכל מקרה בו לא תציג עותק מקורי, עלול בית המשפט לקבוע כי אין די בהצגת העתק ואפילו לא להתיר את הצגתו. יצוין באגב, כי: 1. סעיף 3.א. לתקנות העדות (העתקים צילומים) תש"ל, 1969, קובע כי מסמך סרוק של מסמך שבוער מקורו ישמש ראיה לכאורה בהליכים משפטיים, אך התנאים הקבועים בו אינם מתקיימים, לדעתי, כאשר מדובר בסריקה ביתית. 2. פקודת הראיות מאפשרת להגיש כראיה העתק של מסמך, ובלבד שאומת כהעתק מתאים למקור. בדרך כלל, לא ניתן לאמת כי עותק של מסמך סרוק הינו מתאים למקור, בלי שיוצג המקור.
    לאור כל האמור לעיל, אנו ממליצים להמשיך ולשמור עותקים מקוריים של חוזים, ולהשתמש בעותקים הסרוקים כגיבוי בלבד.

    תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גילעד ושדי

מנהל הפורום: עו"ד גילעד ושדי

בעל תואר ראשון במשפטים L.L.B, בעל תואר שני במנהל עסקים M.B.A וחבר לשכת עורכי הדין בישראל משנת 2007.
למידע נוסף

077-9968209 חיוג
הודעה

כל אדם חותם במהלך חייו על חוזים מסוגים שונים: חוזי שכירות, חוזי מכר, חוזים למתן שירותים, חוזי ביטוח, חוזי קבלנות ועוד.
בפורום זה ננסה לתת מענה ראשוני לשאלות הגולשים הנוגעות לכל השלבים ב"חייו" של החוזה – המשא ומתן, כריתת החוזה, קיומו והפרתו.

 

התשובות בפורום הנ"ל מהוות הכוונה משפטית ראשונית בלבד אשר ניתנת על בסיס העובדות שפורטו בשאלה, או על בסיס הנחות שמופיעות בתשובה. אנו ממליצים כי ככל שהשואל מבקש לנקוט בפעולות בקשר לשאלה ששאל, הוא יפנה לעורך דין לקבלת ייעוץ פרטני וספציפי באשר לדרך הפעולה בה ינקוט.