ירושה ללא צוואה - האם יש לי חלק בכספי הפנסיה ובקצבת השארים של אמי - פורום ניהול עיזבונות

שאלה חדשה
  • רביד

נשלח ע"ירביד 00:10, 10 באוקטובר 2013

שלום וברכה..אבי ז'ל נפטר ממחלת הסרטן לפני כשנתיים. אבי ז'ל לא הותיר אחריו צוואה אך כידוע לי חשבון הבנק של הוריי היה משותף לרבות הבעלות על הרכב והדירה. ויתרתי בזמנו על חלקי בירושה בפני הדיינים בבית הדין הרבני אך ייתכן וטעיתי בדיעבד. רציתי לשאול האם יש לי חלק בכספי הפנסיה ובקצבת השארים שאמי מקבלת מהביטוח הלאומי או בתגמול כזה או אחר לנוכח הפרטים שציינתי. תודה מראש.

השב
  • 12:01, 14 באוקטובר 2013

הסתלקות מזכותך לרשת אשר קיבלה תוקף של פסק דין היא בלתי הפיכה. אני תיקווה כי אמך תוריש לך את ייתרת העיזבון לאחר לכתה ויש לקוות כי לא תצוואה את העיזבון עליו ויתרת לאחרים. לגבי זכויות פנסיה וקצבת שארים - מדובר בזכויות שהן לרוב מגיעות לבני זוג באופן ישיר.

קיימים מצבים של קצבת שאירים לילדים קטינים אך הבנתי שאינך קטינה.

הוויתור על הירושה אינו מקנה לך זכויות בפנסיות ובקצבאות השארים.

תגובה

מנהל הפורום: עו"ד גלית הר-זהב

בעלת תואר ראשון במשפטים, ותואר שני במנהל עסקים למנהלים. משרדה מתמחה בתחום דיני המשפחה הירושה וצוואו
למידע נוסף

072-3252671 חיוג
הודעה

בפורום זה נדון בשאלות הרגישות העולות סביב ניהול עיזבונו של מוריש שנפטר, ובין השאר בשאלות הבאות: מה הן הוראות דיני הירושה לגבי חלוקת העיזבון בין היורשים? מהו מנהל עיזבון זמני? כיצד נבחר מנהל עיזבון? באיזה שלב מתמנה מנהל עיזבון? מי מוסמך למנות מנהל עיזבון? מה סמכויותיו של מנהל עיזבון? מה הן חובותיו של מנהל עיזבון? מה הן זכויותיו של מנהל עיזבון? מה הן האפשרויות לאיתור יסודי של רכוש ונכסי הנפטר? מה סוג הרכוש שניכלל בעיזבון ואיזה רכוש אינו נכלל בעיזבון? כיצד מתייחס מנהל עיזבון לזכויות בן הזוג שנותר בחיים? כיצד ינוהל העיזבון תוך הגנה שוויונית ונייטרלית על זכויות כל היורשים? כל נושא משפטי אחר הנמצא בתחום העיזבונות, הירושות והצוואות שיעלה, יקבל מענה מתאים.