מה עלי לעשות עם עובד שחלה בסרטן - פורום ייעוץ למעסיקים

שאלה חדשה
  • פיני

נשלח ע"יפיני 10:25, 29 ביוני 2014

שלום לכולם - יש לי עובד שעובד אצלי כבר שנתים חלה במחלת סרטן וכרע לא יכול לעבוד , העובד ניצל את כל ימי המחלה המגיעים לו כחוק וכרגע מושבת בביתו , מה עלי לעשות ? מצד אחד אני מאוד לויאלי ומנסה לעזור ומשלם לעובד עדיין משכורת כבר למעלה מחודשים בו בזמן שהעובד מסוגל לעבוד לא יותר מ 20 שעות בחודש , מצד שני אני חייב לגייס עובד במקומו , עד עכשיו לא קיבלתי שום אישור מה החוק קובע אשמח אם למישהו יש מידע אמיתי מה עלי לעשות לפי החוק - תודה

השב
  • 10:18, 21 בספטמבר 2014

חוק בישראל אוסר על פיטורי עובד במהלך חופשת מחלה. לאחר תום ניצול ימי המחלה, המעסיק רשאי לכאורה להורות על הפסקת עבודתו של העובד. אולם, במידה והפיטורים היו בשל המחלה או בחוסר תום לב, ייתכן והעובד יהיה זכאי להגנה מכוח חוק שוויון הזדמנויות לאנשים עם מוגבלות. לעניין זה, חשוב להדגיש כי חוק שוויון ההזדמנויות לאנשים עם מוגבלות חל על מעבידים המעסיקים 25 עובדים ומעלה ותקף רק לגבי מי שהועסק חודשיים לפחות, ניצל את ימי המחלה שלו, ופוטר עם שובו מחופשת המחלה.

חוק שוויון הזדמנויות לאנשים עם מוגבלות קובע - בין השאר - כי אין לפטר עובד חולה סרטן אשר הינו כשיר לעבודתו, וזאת כל אימת שבין הפיטורים לבין המחלה התקיים קשר כלשהו. במקרים אלה, אם המעסיק יטען כי הפיטורים לא היו קשורים במחלה, והדברים יונחו לפתחו של בית הדין לעבודה, נטל ההוכחה יונח על כתפיו של בעל העסק.

תגובה

בפורום יוכלו המעסיקים השונים - מנהלי חברות, מנהלי משאבי אנוש, מנהלי חברות כ"א, מעסיקי עובדים זרים וכו', לקבל מידע הכרחי בנוגע להעסקת עובדים, ובכלל זאת: התנאים לקבלת עובד לעבודה, חוזה העבודה, סיום יחסי עבודה וחובת שימוע, זכויות וחובות הנובעות מיחסי עבודה (זכויות סוציאליות כגון חופשת מחלה, שעות נוספות, דמי הבראה וכיו"ב) וסיומם (שימוע, זכאות לפיצויי פיטורים ודרך חישובם, הודעה מוקדמת וכיו"ב), זכויות פנסיוניות, חוזה עבודה, תחולה ונפקות של הסכמים קיבוציים, הסדרים קיבוציים וצווי הרחבה, הגנה על סודות מסחריים, התקשרויות עם עובדים ונותני שירותים, יחסי עובד- מעביד, יועצים חיצוניים ופרילנסרים, התנהלות בנושא זכויות נשים וטיפולי הפריה והריון, התנהלות בנושא משמעת, בדיקת נאותות התנהלות חברה באספקלריה משפטית של משפט העבודה בטרם הפיכתה לחברה ציבורית.