תשלום ימי חופשה וחג לעובדים - פורום ייעוץ למעסיקים

שאלה חדשה
  • הילה

נשלח ע"יהילה 12:46, 3 בנובמבר 2014

שלום רב, ברשותי עסק להפעלות ילדים ואירועים. יחסי עם העובדים יחסי עובד מעביד.. אני מעסיקה מפעילות אשר עובדות לפי משמרות ללא כל התחייבות מצדן לימי קבועים ולזמינות מלאה.. האירועים ניתנים להן לפי הלוז שהן מכתיבות מראש. הן יכולות לא לעבוד גם למעלה משבועיים לדוגמא כי יש להן מבחן / לימוד למבחן או כל נושא אחר. כאמור העבודה מאוד גמישה ואינה מחייבת את העובד גם אם החליט לנסוע לחודש.. השאלה שלי האם עדיין עליי לשלם להן ימי חופש וימי חג? הרי הן בחופש מתי שרוצות ועובדות כשיכולות והעסק אינו פעיל בכלל בימי חג כך שמדוע עליי לשלם להן את זה??! בפרט שאינן עובדות ימים קבועים.. אני עובדת עצות ומקווה שבכל זאת יש פירצות בחוק שמקלות גם על מעסיקים. אשמח לתשובה מפורטת.. תודה רבה!!

השב
  • 08:16, 4 בנובמבר 2014

הילה שלום,
    לשאלתך מספר חלקים.
    לעניין החופשה, יש לדעת האם העובדות עבדו פחות משנה או יותר משנה. חישוב ימי החופשה משתנה בהתאם לתקופת ההעסקה. בהנחה שהעובדות עבדו מעל שנה ועד ארבע שנים, יש לחלק את מספר ימי העבודה בפועל ב-200, ולכפול ב-14. החישוב משתנה על פי תקופת ההעסקה.
    לעניין דמי חג, הרי שבהנחה שהעובדות לא עבדו יום לפני החג ויום אחרי החג, הרי שאינן זכאיות לתשלום בגין ימי החג.
    לאור הנסיבות שתיארת, יש לבחון גם שאלת קיומם של יחסי עובד מעביד בכלל, ונשמח לעמוד לרשותך.

הדס גנוט, עו"ד

תגובה

בפורום יוכלו המעסיקים השונים - מנהלי חברות, מנהלי משאבי אנוש, מנהלי חברות כ"א, מעסיקי עובדים זרים וכו', לקבל מידע הכרחי בנוגע להעסקת עובדים, ובכלל זאת: התנאים לקבלת עובד לעבודה, חוזה העבודה, סיום יחסי עבודה וחובת שימוע, זכויות וחובות הנובעות מיחסי עבודה (זכויות סוציאליות כגון חופשת מחלה, שעות נוספות, דמי הבראה וכיו"ב) וסיומם (שימוע, זכאות לפיצויי פיטורים ודרך חישובם, הודעה מוקדמת וכיו"ב), זכויות פנסיוניות, חוזה עבודה, תחולה ונפקות של הסכמים קיבוציים, הסדרים קיבוציים וצווי הרחבה, הגנה על סודות מסחריים, התקשרויות עם עובדים ונותני שירותים, יחסי עובד- מעביד, יועצים חיצוניים ופרילנסרים, התנהלות בנושא זכויות נשים וטיפולי הפריה והריון, התנהלות בנושא משמעת, בדיקת נאותות התנהלות חברה באספקלריה משפטית של משפט העבודה בטרם הפיכתה לחברה ציבורית.