אי תשלום פנסיה - הלנת שכר? - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
  • אלכס

    נשלח ע"יאלכס 09:08, 5 במרץ 2014

    לפני כשנתיים התחלתי במשרד רואי חשבון. במקום העבודה הקודם הייתה לי קרן פנסיה, וציינתי זאת בפני המעסיק החדש כשהתחלתי לעבוד. לפי החוק, אני זכאי לקרן פנסיה החל מהיום הראשון(כאשר הכספים מופקדים לאחר 3 חודשי עבודה רטרואקטיבית), נכון? המעסיק התעלם מכך, והתחיל להפקיד לפנסיה רק בחלוף חצי שנה. כלומר, במשך חצי השנה הראשונה לא הפקיד כספים לקרן פנסיה, וגם לא הפקיד אותם רטרואקטיבית, לא אחרי 3 חודשים, ולא אחרי 6 חודשים. כשבאתי למעסיק וטענתי שמגיעה לי פנסיה מהיום הראשון, הוא טען שיבדוק את זה ויחזור אלי. לאחר מכן הזכרתי לו עוד כמה פעמים על כך, אך הוא לא עושה עם זה כלום ודחה אותי בטענות שונות. השאלה הנשאלת היא: האם במקרה כזה חלים פיצויי הלנת שכר על הסכומים הללו? איך לעשות את החישוב? האם לקחת בחשבון גם את הפקדות המעביד לפיצויים או לא? עשיתי הארכה גסה כזאת: 4,300 כפול 10% כפול 6 חודשים = בערך 2,000 ש"ח. כאשר הכנסתי סכום זה למחשבון הלנת שכר קיבלתי שמגיע לי למעלה מ 20,000 ש"ח. האם החישוב שלי נכון? האם הטענות שלי נכונות? האם אכן מגיעים לי פיצויי הלנת שכר במקרה זה? תודה רבה מראש אלכסיי

    השב
  • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

    עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

    12:05, 5 במרץ 2014

    אלכסיי שלום

    ככל שאין קביעה אחרת בהסכם שבינך לבין מעסיק בדבר הפקדות לביטוח פנסיוני, הרי שיחול צו ההרחבה לפנסיה חובה (ככלל, צו ההרחבה חל עד שנת 2014 על כלל העובדים למעט עובדים שהיה להם 'הסכם מיטיב' כמשמעותו בצו ההרחבה).

    ההנחה בתשובה זו היא שצו ההרחבה הוא זה שחל.

    בהתאם להוראות צו ההרחבה - מועד תחילת הפקדות לעובד חדש הינו לאחר 6 חודשים. חריג לכלל זה הוא אם העובד מתקבל לעבודה כשברשותו ביטוח פנסיוני פעיל שאז יש להפקיד מתחילת העובדה ניתן לבצע את ההפקדות בתום 3 חודשים רטרואקטיבית לתחילת העבודה).

    לכן ככל שהתחלת את עבודתך עם ביטוח פנסיוני פעיל - הינך זכאי על פי צו ההרחבה להפרשות פנסיוניות לביטוח פנסיוני. שיעור ההפרשות הינו כקבוע בצו ההרחבה.

    ככל שעל המעביד להפקיד בגין התקופה שממועד תחילת עבודתך ועד למועד בו החל להפקיד לך לראשונה, הרי שדרך המלך, על פי הפסיקה, היא להפקיד את דמי הגמולים לביטוח הפנסיוני. ככל שקיימת מניעה לכך (בשל העובדה שבקרן פנסיה למשל לא ניתן לבצע הפקדות רטרואקטיביות אלא בגין אותה שנת מס וככל הנראה חלפה כאן במקרה זה שנת מס), הרי שניתן להפקיד את הכספים לקרן הפנסיה כסכום חד פעמי (ככל שסך ההפקדות בגין שנת המס בה מבוצעת ההפקדה אינן עולות על תקרת ההפקדה השנתית המותרת).

    במקרה זה יצוין כי הזכויות בקרן הפנסיה תתייחסו להפקדה חד פעמית זו בגין מועד ההפקדה בבלבד( היינו, אין כאן 'רכישת' זכויות רטרואקטיבית ביגן המועד המקורי שהיו אמורים להשתלם דמי הגמולים לקרן).

    בכל מקרה ככל שקימת מניעה לתשלום דמי הגמולים לקרן הפנסיה, הינך זכאי לקבלם לידך (לפי שיעור ההפקדות הקבוע בצו בגין תקופת ההפקדה ובגין המשכורת שממנה יש להפריש).

    על פי הפסיקה במקרה כזה העובד אינו זכאי לפיצוי הלנה אלא קרן הפנסיה.

    תגובה
  • 12:30, 5 במרץ 2014

    תודה על תשובתך המפורטת.

    תוכל להרחיב לגבי עניין פיצויי הלנת השכר. לא הבנתי מדוע דווקא קרן הפנסיה היא זו שזכאית לפיצויי הלנה ולא העובד.

    הרי מי שניזוק מכך שהכספים לא הופקדו בזמן הוא העובד, לא כך?



    תגובה
  • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

    עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

    19:55, 5 במרץ 2014

    אלכס שלום


    בפסיקה נקבע כי זכות התביעה לתשלום פיצויי הלנה בגין אי תשלום לקופת הגמל נתונה לקופת הגמל בלבד, ולא לעובד התובע בבית הדין
    (דב"ע נא/2-3 שפרה צח - דחף פד"ע כ"ב 462).

    תגובה
  • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

    עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

    11:31, 11 באוקטובר 2015

    ראשית לא קיימת זכאות לעובד לפיצוי הלנת שכר בגין הפקדות מעסיק לקרן פנסיה. הזכות הזו קבועה לקרן הפנסיה ככל שהיא מגישה תביעה לפי ססעיף 19א לחוק הגנת (מה שנראה שלא נדרש כאן מקרן הפנסיה הואיל והיא לא ידעה על קיום החובה של המעסיק להפקדות בגין תקופת העבודה המדוברת). יחד עם זאת אתה כן זכאי להפקדות אלה שעל המעסיק היה לבצע וכן לשערוך של התשואה שהית מקבל על כספים אלה אילו הופקדו במועד בקרן הפנסיה (בניכוי דמי ניהול ועלות כיסויים ביטוחיים).

    תגובה
  • 22:52, 11 באוקטובר 2015

    תודה על תשובתך. אתה יודע האם המחשבון שנמצא באתר www.workrights.co.il אכן מחשב את הלנת שכר כראוי?

    תגובה
  • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

    עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

    18:14, 12 באוקטובר 2015

    לא יודע

    תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.