מוטבים בפוליסת ביטוח ו/או קופת גמל ו/או קרן השתלמות - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
  • מנשה

    נשלח ע"ימנשה 14:27, 1 במרץ 2015

    בפוליסות הביטוח ו/או קופת גמל ו/או קרן השתלמות של אימי היא רשמה בסעיף המוטבים: עפ"י החוק ו/או לא ציינה דבר. היא כתבה צוואה ובה נכתב כלהלן: "באם נתתי לבנק כל שהוא או לחברת ביטוח כל שהיא או למקום עבודתי הוראה כיצד לנהוג בכספים ו/או קופות גמל ו/או קרנות ו/או תמלוגים שיימצאו באותו מוסד בעת מותי ו/או בכספים שיגיעו מאותו מוסד בעת או כתוצאה ממותי, אזי הנני מצווה בזה כי כל מוסד כזה יפעל עפ"י הוראות אלה" שאר הרכוש ( דירה, כסף, ונכסים נוספים) התחלקו לפי שמות הנהנים כפי שנקבה בפוליסה. לאחר מותה של אימי נותרנו בחיים , ילדיה ובעלה . אז מי זכאי לקבל את הכספים בביטוחי חיים קופות גמל ו/או קרן השתלמות ולפי איזו חלוקה ?

    השב
  • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

    אבנר בן חיון, עו"ד,מנהל הפורום

    09:21, 2 במרץ 2015

    מינוי מוטבים במוצר פנסיוני הינו סוגיה טיפה מורכבת. בעקרון, סעיף 147 חוק הירושה אינו חל על זכויות המגיעות מקופת גמל או תכנית ביטוח (ובכלל זה קרן פנסיה, ביטוח מנהלים קופ"ג / קרן השתלמות) או עקב פטירתו אדם. ולכן הזכאות לכספים לאחר פטירתו של אדם היא בהתאם לתקנון המוצר. בקרן הפנסיה הזכאות היא ראשית לשאירים (יתומים כד גיל 21 ואלמן) בהיעדר שאירים- רק אז זכאים המוטבים וככל שאין מוטבים יורשים על פי דין. בקופת גמל ברכיב תגמולים ובקרן השתלמות- למי שמינה המנוח כמוטב בחייו ובהעדר מוטבים - יורשים על פי דין. בקופ"ג לפיצויים- אם המנוח נפטר תוך עבודתו - ישולמו הכספים שבקופ"ג לפיצויים לפי סעיף 5 לחוק פיצוי פיטורים (שאירים- ראה הגדרה בחוק הנ"ל). בביטוח- למוטב. בעקרון הפסיקה מכירה במצב שבו ניתן למנות מוטב באמצעות צוואה (היינו, לאו דווקא בדרך של הורשה שאמרנו שלפי סעיף 147 לחוק הירושה אין הורשה בקופ"ג (הזכויות שם אינן נכללות בעזבון ולכן לא ניתן להוריש אותן ולכן הצוואה כאן היא לא בתורת צו ירושה אלא בתורת מינוי מוטבים)). ולכן ככל שהצוואה מאוחרת יותר לכתב מינוי המוטבים- כפי שיתכן ועולה מהמקרה שציינת, אזי היא תגבר (ישנה שאלה באם הדרישה היא שהיא תגיע לגוף הפנסיוני בטרם פטירת המנוח - אולם הפסיקה בחרה בגישה שמאפשרת את כיבוד רצון המנוח גם אם הצוואה הגיעה לאחר הפטירה ובלבד שטרם פעלו לפי כתב מינוי מוטבים). עקרון זה מעוגן בחלק מתקנוני קופו"ג

    תגובה
  • 15:51, 2 במרץ 2015

    אבל בהתייחס לכך שמדובר בקרן השתלמות ו/או ביטח חיים כשלא נקבעו מוטבים עבור קרן ההשתלמות לא בקרן ולא בצוואה. איך נקבעים המוטבים ?

    תגובה
  • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

    אבנר בן חיון, עו"ד,מנהל הפורום

    16:21, 2 במרץ 2015

    מדברי הרקע בשאלתך הראשונה עולה כי אימך ע"ה לא קבעה מוטבים בפוליסות / קופ"ג / קרן השתלמות ולכן יש לבדוק את תוכן הצוואה ביחס לזכאות לכספים

    תגובה
  • 19:17, 2 במרץ 2015

    נכון לא נקבעו מוטבים וגם אין שום דבר על כך בצוואה
    לגבי כל שאר הרכוש הוא ציין מי יקבל מה

    תגובה
  • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

    אבנר בן חיון, עו"ד,מנהל הפורום

    19:18, 2 במרץ 2015

    יש לבדוק ממש את הצוואה לגופו של ענין

    תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.