כספי פיצויים בפנסיה חובה - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
  • ה

    נשלח ע"יה 16:25, 17 בספטמבר 2015

    מה דין כספי פיצויים בפנסיה חובה במקרה של התפטרות מצד עובד כאשר מעסיק מפריש 6 % פיצויים במסגרת פנסיה חובה. האם במקרה של התפטרות העובד רשאי למשוך את כספי פיצויים שנצברו בקופת הפנסיה מבלי להדרש למכתב שחרור מהמעסיק? האם מעסיק יכול לדרוש את הכספים בחזרה או לחילופין לא לתת מכתב שחרור הכספים לקופת הפנסיה? מה דין הכספים (כספי פיצויים) במקרה שמעסיק לא נותן מכתב שחרור? תודה על תשובתך

    השב
  • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

    אבנר בן חיון, עו"ד,מנהל הפורום

    16:47, 17 בספטמבר 2015

    צו ההרחבה לפנסיה חובה קובע כי הכספים שהופקדו ברכיב הפיצויים יבואו 'במקום' חובת המעסיקה לתשלום פיצוי פיטורים בהתאם לסעיף 14 לחוק פיצוי הפיטורים. במנוסף קובע הצו את הכלל של שחרור מראש של כספי הפיצויים לעובד, גם במקרה של התפטרות העובד. היינו המעסיק לא יוכל לקבלם חזרה (וזאת למעט במקרה של משיכת כספים על ידי העובד שלא בשל 'ארוע מזכה' (משיכה בגיל פרישה או נכות או פטירה)). היינו, ככל שהתפטרת ואתה לא מושך את הכספים מהקרן - הכספים עומדים לזכותך.

    תגובה
  • 17:43, 17 בספטמבר 2015

    תודה על תשובתך.
    אם הבנתי נכון - העובד אינו יכול למשוך כספי פיצויים עם התפטרותו (סיום עבודתו במקום עבודה)
    אלא רק כאשר יגיע לגיל פרישה יקבל אותם כקצבה חודשית (לא כל הסכום חד פעמי) יחד עם תגמולים שאותם בכל מקרה מקבלים כקצבה חודשית. הרי את התגמולים לא ניתן למשוך לפני גיל פרישה אלא בתשלום מס גבוה. אז לא ברור אלו כספים העובד יכול למשוך לפני אירוע מזכה. כי אם הוא מושך אי אלו כספים המעסיק יכול לקבל כספי פיצויים בחזרה.
    האם זה נכון?

    מה במקרה של פיטורין? האם המעסיק חייב לשלם לעובד רכיב פיצויים לפי 8.3% (כלומר לשלם הפרש בין 6% ל-8.3%).
    האם במקרה של פיטורין עובד יכול למשוך כספי פיצויים (כל הסכום) לפני הגעתו לגיל פרישה?

    תודה

    תגובה
  • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

    אבנר בן חיון, עו"ד,מנהל הפורום

    17:46, 17 בספטמבר 2015

    לחלק הראשון הבנת נכון. לחלק השני- במקרה של פיטורין- הכספים של העובד בכל מקרה והוא יכול למשכם שלא בשל ארוע מזכה (יש לדעת כי בכך הוא מקטין את זכויותיו בקרן הפנסיה וכו')

    תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.