פנסיה שלא הופרשה - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
  • ספיר

נשלח ע"יספיר 16:24, 29 בספטמבר 2015

שלום רב, לפני כשנתיים עבדתי אצל מעסיקה.. שרק בימים האחרונים גיליתי שלא הפרישה לי קרן לפנסיה.. עבדתי אצלה במשך חצי שנה ועוד כיומיים או שלושה מהחודש השביעי (סה"כ 7 תלושי משכורת). לטענתה היא לא מצאה לנכון להפריש לי לקרן פנסיה משתי סיבות: 1. לא הודעתי לה שיש לי קרן פנסיה פתוחה (ולכן לא הופרש כסף לקרן לאחר 3 חודשי העסקה) - ודרך אגב היא בכלל לא שאלה/ התעניינה לגבי קרן פנסיה פתוחה כלשהי. 2. בגלל שעבדתי רק יומיים בחודש השביעי לעבודה היא לא מצאה לנכון לפתוח לי קרן פנסיה. האם חובת המעסיק לשאול את העובד לגבי קרן פנסיה פתוחה? או שזאת חובת העובד להודיע למעסיק על קרן פנסיה פתוחה? האם אותה מעסיקה מחויבת להפריש לי את הכסף לקרן הפנסיה למרות שעבדתי רק יומיים מהחודש השביעי? תודה מראש.

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

אבנר בן חיון, עו"ד,מנהל הפורום

19:05, 29 בספטמבר 2015

הנושא טרם נדון למיטב ידיעתי בפסיקה. יחד עם זאת, נראה סביר לקבוע כי קיימת חובה על מעסיק לברר באם לעובד קיימת תכנית פנסיונית פעילה לצורך סיווג זכאותו של העובד להפרשות פנסיוניות וזאת לנוכח מעמדה הקוגנטי של הזכות להפרשות פנסיוניות שמכוח צו ההרחבה לפנסיה חובה, מעמדו של המעסיק במשוואת יחסי הכוחות מול העובד והיותו של נתון זה תנאי לביצוע הפקדות מהחודש הראשון לעבודתו של העובד, במידה ואכן יש לו ביטוח פנסיוני פעיל. אכן גם לעובד יש גם חובה, אך נראה שהנהגת מדיניות שיפוטית ימצא ביה"ד לעבודה להטיל חובה זו על כתפי המעסיק מכוח הטעמים שצוינו. לגבי השאלה השניה, הזכאות היא החל מהחודש השישי (ולא מהחודש השביעי).

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.