פיטורים - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
  • שרית

    נשלח ע"ישרית 17:21, 28 באוקטובר 2015

    שלום, רוב פיצוי הפיטורים שהמעביד הפריש עבורי (לקרן הפנסיה למרכיב הפיצויים) החלו בשנת 2012 אינני חתומה על שום דבר בנושא (סעיף 14 וכו') האם הרווחים על הפיצויים שייכים לי? כלומר כעת שהמעביד צריך להשלים את כלל הפיצויים עבור שנות עבודתי האם הרווחים עבור החלק שהפריש שייכים לו? תודה

    השב
  • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

    עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

    17:38, 28 באוקטובר 2015

    בעקרון הרווחים ברכיב הפיצויים בקרן שייכים לעובד. שימי לב שגם אם את לא חתומה על מסמך כלשהו מול המעיסק יתכן מאוד שהפקדות המעסיק עבורך הינם מכוח צו ההרחבה לפנסית חובה שם קבועים שיעורי ההפרשות לקרן וכן מעמד הכספים ברכיב הפיצויים ('במקום' לפי סעיף 14) כך שבמקרה כזה בסיום העבודה ככל שהמעסיק הפריש לקרן את מלוא ההפרשות 8.33% מהמשכורת שלך הוא לא צריך לבצע השלמה. ככל שלא בוצעו הפרשות של 8.33% אלא שיעור נמוך יותר (לפי השיעורים הקבועים בצו ההרחבה לפניסה חובה9 הרי שעל המעסיק במקרה של פיטורים להשלים לך פיצוי פיטורים (ישירות אליך( בגובה של ההפרש בין המשכורת האחרונה לבין השכר שממנו הוא מופטר לפי צו ההרחבה

    תגובה
  • 09:55, 29 באוקטובר 2015

    מנסה להבהיר כי לא הבנתי ..
    המעביד מפריש מ 2008 מתוקף הצו הרחבה של פנסיית חובה.
    אינני חתומה על שום מסמך שנוגע לפנסיה.
    הוא לא הפריש אף פעם 8.33 החל מ 2014 6 אחוזה ולפני זה הרבה פחות.
    הוא צריל לבצע השלמה ל 10 שנים והשאלה האם מסתכלים על היתרה הצבורה
    ברכיב הפיצויים כולל הרווחים ואז הוא משלים או
    אפשרות שנייה שהוא מסתכל על הקרן שהעביר (בלי רוולחם) וממה משלים
    תודה רבה

    תגובה
  • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

    עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

    10:04, 29 באוקטובר 2015

    אם המעיסק מפקיד כספים מכוח צו ההרחבה- אין דרישה שאת תהי חתומה על טופס, שכן ההוראות ביחס לשיעורי ההפקדות ולמעמד הכספים וזכויות הצדדים קבועים בצו ההרחבה (מצ"ב לינק לצו ההרחבה לנוחותך- http://bit.ly/1NCzSn4). כאמור, בצו ההרחבה מוחל סעיף 14 לחוק פיצוי פיטורים- היינו, המעסיק מופטר מתשלום פיצוי פיטורים בעת פיטורים של העובד והוא לא מחויב בהשלמת פיצוי פיטורים (ללא קשר מה הסכום הצבור ברכיב הפיצויים בקופה (רווחים, דמי ניהול וכו'), וזאת למעט בגין חלק השכר שממנו לא הופרשו פיצוי פיטורים וכן בגין שיעור דמי הגמולים שלא שולמו בגינו פיצויים היינו. אם אמרת שהתחלת לעבוד למשל בשנת 2012- אז בשנה זו המעסיק הפריש שיעור של 4.16% לרכיב הפיצויים (בשנת 2013- 5%, משנת 2014 ואילך - 6%) אזי בעת סיום עבודה בנסיבות שמזכות בפיצוי פיטורים המעסיק יצטרך לעשות השלמה של משכורת אחרונה כפול שנות וותק, בניכוי השיעורים ששילם לרכיב הפיצוים (לא הסכומים שיש ברכיב הפיצוים). היינו, לדוגמא בגין שנת 2013- שיעור ההפרשות היה- 5% אזי ההפרש בין 5% ל-8.33% (שמשקף שיעור מלא של 100%) הינו 3.33% אז הוא צריך להשלים בגין שנת 2013 משכורת אחרונה (בעת הפיטורים לא כפי שהיתה בשנת 2013) כפול 3.33% וכן הלאה לכל שנות העבודה. בהצלחה

    תגובה
  • 10:58, 29 באוקטובר 2015

    ,תודה רבה,

    תגובה
  • 13:33, 29 באוקטובר 2015

    אבנר,

    השאלות הם שלי בשם אישתי .
    רוצה לראות שהבנתי נכון לפני פנייה למעביד.
    אני מבין שהמקרה של אשתי פשוט.
    1. הפיצויים הופרשו מכורח צו ההרחבה ולכן חל עליהם אוטומטית סעיף 14
    2. כלומר הרווחים או ההפסדים הם לא מעניינו של המעסיק
    3. כלומר מבחינת המעסיק מה שחשוב מה שנתן (נומינלית) במהלך השנים לפיצויים.
    4. הוא יודע מהו הסכום הכללי שצריך לתת היום לפיצויים . הוא מוריד את מה שכבר נתן בסעיף 3 ואת זה יש לו להשלים?
    תודה רבה

    תגובה
  • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

    עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

    14:39, 29 באוקטובר 2015

    להלן התשובות לפי השאלות:
    1- כן;
    2- כן;
    3- לא מה שחשוב מבחינת המעסיק הוא שיעור ההפקדות לרכיב הפיצויים בכל שנה;
    4- כן (לפי הדוגמא שנתתי לך בתשובה הקודמת)

    תגובה
  • 07:52, 30 באוקטובר 2015

    תודה,
    סכום הפיצויים הוא כמה עשרות אלפי שקלים.
    1. במידה ואשתי מעוניינת להפקיד לקצבה המעביד לא יכול לרשום את הציק על שמה,
    אלא להעביר לפקודת חברת הביטוח עם פירוט החלוקה לפי שנים ?
    2. כפי שרשמתי לאשתי קרן פנסיה . האם הכלל ניתן להעביר לשם הפקדה חד פעמית כזאת? או שתצטרך
    לפתוח ביטוח מנהלים לצורך העניין?
    תודה

    תגובה
  • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

    עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

    10:33, 1 בנובמבר 2015

    תתקשר אלי למשרד אנסה להבהיר בקצרה בשיחה טלפונית- 03-9105770

    תגובה
  • 09:31, 2 בנובמבר 2015

    תודה רבה
    על עזרתך

    תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.