חוק פנסיה חובה 2014 - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
  • שחר

    נשלח ע"ישחר 21:13, 15 בנובמבר 2015

    שלום, עבדתי כעובד בחברת קבלן במשך שנה ולאחר שנה התקבלתי כעובד קבוע בחברת הייטק כלשהי. חלק מעבודתי כעובד קבלן קיבלתי הפרשות לפנסיה, אולם נודע לי אחרי פגישה עם יועצת הפנסיה של החברה שהתקבלתי לעבוד בה כי ההפרשות שקיבלתי הם לא על פי חוק פנסיה חובה. למיטב הבנתי הפרישו לי לפנסיה סך הכל 15% במקום 17.5% שהבנתי שזה המינימום חובה הקבוע בחוק (משנת 2014) אחרי בירור עם חברת הקבלן התשובה שקיבלתי הייתה בנוסח הבא: היי שחר, האחוזים שציינת בגין פנסיית חובה משנת 2014 מוחלים על עובדים ללא הסדר מיטיב, כלומר, שמשכורתם נמוכה מתקרת שכר ממוצע במשק (כיום עומד על כ 9200 ₪) מכיוון שאתה נמצא כבר בהסדר מיטיב ומשכורתך גבוהה יותר פנסיית חובה לא חלה עליך אשמח לדעת אם התשובה הזאת מקובלת - אציין שביררתי את התשובה עם הסוכנת היא אמרה שזאת לא תשובה מקובלת. אשמח לדעת בנוסף מה אני יכול לעשות בנושא. תודה ויום טוב!

    השב
  • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

    עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

    08:25, 16 בנובמבר 2015

    נראה שלא. קח בחשבון כי אכן בשנת 2013 שיעור ההפקדות לפי צו ההרחבה עמד על סך כולל של 15%. משנת 2014 - 17.5%. אם המעסיק לא הפריש בשיעורים הקבועים בצו- נראה כי קיימת עילת תביעה כנגדו. יש לפנות לקבלת יעוץ משפטי לבחינת ההיתכנות להגשת תביעה. בהצלחה

    תגובה
  • 09:20, 16 בנובמבר 2015

    אז שלחתי להם שוב מייל בירור בנושא , והם די בשלהם.
    אז מה אתם אומרים זה מקובל הנושא?
    תודה מראש

    היי שחר,
    סכום ההפרשות מינימום אמורות להיות לפי שכר ממוצע במשק 9300 ₪ * 17.5% = 1627.5 ₪
    ההפרשות שלך הן לפי שכר 13,600 * 15% = 2040 ₪ כלומר, אתה משתייך להסדר מיטיב.
    האחוזים שנקבעו בצו ההרחבה מתייחסים לעובדים שמשתכרים פחות או עד שכר ממוצע במשק.
    תשובה זו שלי מוסמכת ומגובה ע"י היועצים המשפטיים שלנו ,
    אתה מוזמן לקרוא באתרי האינטרנט על צו ההרחבה הפנסיוני אם עדיין יש לך ספקות.
    צירפתי חלק מהצו שמתייחס לכך:

    עד ליום 1.1.2008 לא חלה חובה על המעביד להפקיד לעובדיו כספים לקופת גמל וחובת ההפקדה הייתה קיימת רק בהסכמים קיבוציים, צווי הרחבה, הסדרים קיבוצים והסכמים אישיים.
    כיום, בהתאם לצו ההרחבה לביטוח פנסיוני מקיף במשק, החל מינואר 2008 חלה חובה על כלל המעבידים במשק לבטח את עובדיהם בקרן פנסיה מקיפה לרבות קופת גמל לקצבה, מהמועד בו קמה להם זכאות, כקבוע בצו.
    הוראות הצו אינן חלות על עובדים שיש להם הסדר פנסיוני מיטיב (כמוגדר בצו ההרחבה)

    תודה.

    תגובה
  • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

    עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

    11:30, 17 בנובמבר 2015

    אין עדיין פסיקה בנושא. אולם המעסיק צודק בזה שצו ההרחבה אינו מחייב להפקיד בגין משכורת העולה על השכר הממוצע במשק ולכן אי אפשר להתעלם מהחישוב האריתמטי שהציג - לפיו מופקדים בגינך, באופן שקלי, סכומים העולים על הפקדה שהיתה מופקדת לפי השיעורים שבצו ההרחבה עד לתקרת השכר להפקדות שמחייב הצו. קח בחשבון כי ההבדל בשיעורי ההפקדות הינו בגין שלושה רכיבים: 1. רכיב תגמולי העובד- מופקדים בגינך 5% במקום 5.5% וכאן כביכול אתה 'מרויח' שכן ממשכורתך מנוכה פחות חצי אחוז ממה שהיה אמור להיות מנוכה (ושוב באופן שקלי יתכן ואתה לא מרויח שכן שיעור ההפקדות שלפי הצו נקטם בשכר הממוצע במשק).2. רכיב תגמולי המעסיק שבו הוא מפקיד 5% במקום 6%. 3 רכיב פיצויים- שבו מופקד שיעור של 5% במקום 6%. כאן יש לבחון את מעמד ההפקדות ברכיב הפיצויים. ככל הנראה מדובר על הפקדה 'על חשבון' ולא 'במקום' לפי סעיף 14 ולענין זה יש היבטים לכאן ולכאן. שכן, לפי צו ההרחבה, ההפקדות הינן 'במקום' (הנושא קצת מורכב ויש היבטים לכאן ולכאן|). מציע שתקבל ייעוץ פרטני.

    תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.