המעסיק מחבל בקרן החיסכון הפנסיונית שלי - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
  • ר.מ

    נשלח ע"יר.מ 04:00, 28 בפברואר 2016

    עברתי למסלול תלוי גיל לבני 60 ומעלה, בצדק הטבעי של גילי המתקדם ולאור שנכון להיום הקרן שלי בשנתיים האחרונות גרעונית, כלומר הופקד יותר כסף ממה שנותר כצבירה לחיסכון. המעסיק סירב לחתום שהוא מסכים שגם חלק הפיצויים יועבר למסלול שביקשתי , לא זו גם זו כסנקציה הוא הפסיק בכלל להפקיד עבורי את הפרשות המשכורת. (???) כדי להגן על הקרן שלי החל מהחודש הקרוב אני אפקיד לקרן בעצמי כדי למנוע שתיסגר. שאלתי היא האם התנהלות המעסיק חוקית? אם התנהלותו חוקית אז למה האוצר/המפקח על הביטוח פרסם את המסלולים האלה? המעסיק גם איים עליי שאם אתפטר הוא ישלול ממני את הפיצויים. ראשית אין בכוונתי בכלל להתפטר, וגם בחיי לא איימתי שאתפטר, אני זקוקה לפרנסתי. . אלא שיש כאן משהו צורם, או לא קביל: שהרי אני כבר מעבר לגיל הפרישה המוחלט במשק, על פי החוק בגילי ניתן לפרוש מעבודה ולא באמת ניתן להתפטר ..... באה אני לטעון שדבריו של המעסיק או גישתו כלפיי מוזרים.

    השב
  • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

    עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

    15:19, 28 בפברואר 2016

    שלום, קשה לתת התייחסות במקרה זה על פי פרטים כלליים ויש לקבל יעוץ פרטני. אין ספק שכלשונך, התנהגות המעסיק צורמת, וספק אם חוקית. יש לבדוק את המקור ההסכמי המחייב להפקדות לפנסיה. בהתאם לצו ההרחבה, גם עובד שעבר את גיל הפרישה והוא אינו מקבל פנסיה ממקור אחר (למעט קצבת ביטוח לאומי) זכאי להפקדות לקרן הפנסיה בהתאם לצו ההרחבה. בעקרון, בהתאם לתקנון הקרן, נדרשת הסכמת מעסיק לשינוי מסלול ההשקעה ביחס לכספי הפיצוים, אולם בד"כ למסלולים שאינם מסלול הגיל של המבוטח או המסלול הכללי. יש לבדוק בקרן הפנסיה הספיציפית אם נדרש לפי תקנונה אישור המעסיק.

    תגובה
  • 05:27, 29 בפברואר 2016

    תודה רבה על התשובה המסבירה. מכאן צומחות שתי סוגיות: אם אמנם החלטתו של המעסיק לא להוסיף ולהפקיד עבורי לקרן הפנסיה מתבססת על מידע שמסרתי שיש לי הכנסה נוספת מקצבה, ראשית אסור לו לחייב את תלושי משכורתי בהפרשות לקרן!!!! שנית: הזכות לפיצויים קמה לי בכל מקרה. האם לא אמור להיות סדר בדברים, האם אינו אמור ליידע אותי?

    תגובה
  • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

    עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

    08:54, 29 בפברואר 2016

    ראשית שים לב, קצבה מהביטוח הלאומי אינה מפסיקה את הזכאות להפרשות לפנסיה מכוח צו ההרחבה. רק קצבה מקרן פנסיה / ביטוח מנהלים או מפנסיה תקציבית. לשאלה של איסור הניכוי אתה צודק. אסור לו לנכות את חלקך בשכר ולא להעבירו לקרן הפנסיה. הדבר הינו בגדר עבירה על סעיף 25ב' לחוק הגנת השכר והמעסיק חשוף, מלבד תביעה אזרחית, גם לסנקציה פלילית. אתה יכול להתלונן בענן זה למשרד הכלכלה שאוכף נושאים אלה וכן ל'קו הצדק' באתר אגף שוק ההון (מצ"ב קישור- http://mof.gov.il/hon/Pages/RedMail.aspx )

    תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.