איסור על העברת זכויות חכירה - פורום מנהל מקרקעי ישראל

שאלה חדשה
  • מאיר בורוביץ

נשלח ע"ימאיר בורוביץ 10:04, 6 ביולי 2015

שלום רב, לאחרונה פניתי לרכישת קרקע שבה אני חוכר בתל אביב. המינהל התנגד למכירת הקרקע או להעברתה, למרות שלכאורה אני זכאי לכך מאחר ולטענתו הדייר המוגן בקרקע שלי פלש לחלקה סמוכה. המינהל מבקש שאפעל מול הדייר המוגן לטיפול בפלישה (הדייר המוגן מסרב לכל פנייה). האם דרישת המינהל לדעתך לגיטמית? מה אפשר לעשות?

השב
  • 11:05, 6 ביולי 2015

מאיר שלום רב

מאיר ברור שהדרישה של המנהל לגיטימית. אתה בעל החלקה .

אתה חייב להסדיר נושא הגבולות ע"פ תוכנית קיימת לפני ביצוע כל שינוי בבעלות- מכירה או השכרה.

גם העירייה תעשה קשיים בהעברת הבעלות .

עו"ד רון שוורץ
    מנהל הפורום
    050-7249020

תגובה
  • 10:17, 16 ביולי 2015

רון שלום,
    תודה על תשובתך. לכאורה אינני יכול להסדיר את הגבולות שכן הדייר המוגן שפלש לחלקה הסמוכה מסרב לסגת ממנה. האם אני אשם בכך שדייר מוגן שלי אשר פלש לחלקה סמוכה. האם העובדה שפלש לחלקה סמוכה תמנע ממני להעביר זכויות בחלקה שלי?. גם אם אתבע את הדייר המוגן אני חושב שבית המשפט יקבע שזה לא ענייני שהדייר המוגן שלי פלש לחלקה סמוכה. האם כך?
    האם יש לך ניסיון בתביעות אלו?
    תודה
    מאיר

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אסף גסטפרוינד

מנהל הפורום: עו"ד אסף גסטפרוינד

בעל משרד עורכי דין המתמחה במקרקעין, שמאי מקרקעין מומחה מטעם בתי המשפט ושמאי בורר מטעם ועדות ערר מחוז
למידע נוסף

072-3214623 חיוג
הודעה

מנהל מקרקעי ישראל הוא אחד הגופים החזקים ביותר מבין הרשויות הממשלתיות שבהרבה מקרים עדיין האזרח חייב את השירותים אותו המנהל מספק. 
כנסת ישראל חוקקה את חוק יסוד מקרקעי ישראל הקובע כי לא ניתן להעביר בעלות במקרקעי ישראל לבעלות פרטית, ועל כן מנהל מקרקעי ישראל הוא למעשה הגוף הראשי במדינת ישראל אשר מנהל את קרקעות המדינה, מכוח חוק מנהל מקרקעי ישראל, תש"ך-1960.
החוקים הללו מובילים לכך שמנהל מקרקעי ישראל מנהל את רוב הקרקעות בשטחה של מדינת ישראל וזאת לאור המדיניות הקיימת של מועצת מקרקעי ישראל עם החלטות מנהליות שמוציאה מפעם לפעם. בראש מנהל מקרקעי ישראל עומד יו"ר שעל פי החוק כיום הוא שר השיכון ומנכ"ל ממונה.
הפורום יעסוק בטיפול בחוכרים ובמשתכנים, בעיות של המגזר החקלאי, נחלות חקלאיות, בן ממשיך, פיצול נחלה, הרחבות בקיבוצים ומושבים, שיווק קרקעות, ייעודי קרקע ושינויים, שאלות לגבי תוכנית בניין עיר, הסכמי פיתוח, הוספת בניה למבנה קיים, בתים צימודי קרקע, למי פונים במנהל.