פטור מהיטל השבחה - 4 שנים - פורום מיסוי מקרקעין

 • דלית נשלח ע"ידלית 00:35, 24 בפברואר 2014

  בשנת 2001 נסתיימו עבודות בנייה לצורך הרחבת הדירה של אבי. כתנאי לקבלת פטור מהיטל השבחה נרשמה הערת אזהרה לטובת הועדה לתכנון ובנייה בדבר הימנעות מלעשות עסקה לפי סע' 126. לפי התנאי אבי התחייב להמשיך ולהחזיק בנכס למשך 4 שנים מיום סיום העבודות. שאלתי: מה קורה במצב בו אבי נפטר טרם פקיעת 4 השנים והדירה עברה אליי בירושה? האם ירושה נחשבת לעסקה ומשמעה אי עמידה בתנאי הפטור? האם במקרה כזה אני כיורשת אחוייב בהיטל ההשבחה? תודה

  השב
 • מיכאל אבירם, עו"ד

  20:04, 4 במרץ 2014

  דלית שלום, לקבלת תשובה מלאה עליך לברר את שאלתך בעירייה או בפורם היטל השבחה. מכל מקום אציין כי ירושה איננה נחשבת לעסקה לפי חוק מיסוי מקרקעין ונראה לי כי נכנסת בנעלי המוריש לכל דבר ועניין.

  תגובה

פורום מיסוי מקרקעין יעסוק בשאלות הקשורות במיסים העשויים לחול על עסקאות מכר / רכישת מקרקעין והדרך הנכונה והלגיטימית לתכנון עסקה באופן שתניב למוכר/קונה את המקסימום מתמורת העסקה תוך חשיפה מינימלית למס.
כידוע , בעסקאות מכר מקרקעין מעורבת תמיד שאלת המיסים החלים על העסקה ומכאן נגזרת החשיבות הרבה בתכנון אופן ביצוע העסקה, וכל זאת לפני כריתת חוזה.
יובהר כי התשובות בפורום אינן באות במקום היוועצות עם עו"ד מומחה בתחום, בייחוד שעסקינן בנושא כה מורכב, כשלפרטים הקטנים מיוחסת חשיבות רבה מאוד לצורך מתן תשובה מושכלת. הדבר מקבל משנה תוקף לאור השינויים התכופים בחקיקת המסים, ולאור הרפורמה במיסוי מקרקעין משנת 2014.  
האמור בתשובות בפורום זה הננו כללי ואין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה כל שהיא ועל השואל לפנות לעו"ד מומחה בנושא, אשר יבחן את השאלה ויעניק חו"ד מקיפה.