מס שבח במכירת קרקע - פורום מיסוי מקרקעין

 • עינב נשלח ע"יעינב 15:52, 3 באפריל 2014

  שלום, אנו שוקלים למכור שטח שזכינו בהגרלה ממנהל מקרקעי ישראל. רכשנו את השטח ב 20000 שח (בעוד שבחוברת המנהל רשום שערכו הוא 59,000 שח). לא בנינו על השטח. א. האם אנו חייבים במס שבח עקב המכירה? ב. האם הוצאות הפיתוח בסך 140000 שח ששילמנו למשרד השיכון יכולים להוות ניכוי לצורך חישוב המס? ג. האם שווי הרכישה הוא כפי שרשום בחוברת המנהל - 59 אלף שח או שנדרש שמאי להערכה מה שווי הרכישה באותו מועד? תודה מראש!

  השב
 • מיכאל אבירם, עו"ד

  23:20, 8 באפריל 2014

  עניב שלום, שווי הרכישה הקובע הוא התמורה ששלמת בפועל ולא משנה מה היה רשום בחוברת המנהל. המס מוטל על ההפרש בין סכום הרכישה לבין סכום המכירה בפועל בניכוי ההוצאות, לרבות ניכוי הוצאות הפיתוח, בערכים ראיליים.

  תגובה

פורום מיסוי מקרקעין יעסוק בשאלות הקשורות במיסים העשויים לחול על עסקאות מכר / רכישת מקרקעין והדרך הנכונה והלגיטימית לתכנון עסקה באופן שתניב למוכר/קונה את המקסימום מתמורת העסקה תוך חשיפה מינימלית למס.
כידוע , בעסקאות מכר מקרקעין מעורבת תמיד שאלת המיסים החלים על העסקה ומכאן נגזרת החשיבות הרבה בתכנון אופן ביצוע העסקה, וכל זאת לפני כריתת חוזה.
יובהר כי התשובות בפורום אינן באות במקום היוועצות עם עו"ד מומחה בתחום, בייחוד שעסקינן בנושא כה מורכב, כשלפרטים הקטנים מיוחסת חשיבות רבה מאוד לצורך מתן תשובה מושכלת. הדבר מקבל משנה תוקף לאור השינויים התכופים בחקיקת המסים, ולאור הרפורמה במיסוי מקרקעין משנת 2014.  
האמור בתשובות בפורום זה הננו כללי ואין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה כל שהיא ועל השואל לפנות לעו"ד מומחה בנושא, אשר יבחן את השאלה ויעניק חו"ד מקיפה.