דמי תיווך בגין עיסקה שבוטלה - פורום מיסוי מקרקעין

 • משה נשלח ע"ימשה 23:39, 9 בדצמבר 2014

  שלום רב לעוה"ד פניתי למתווך לקנות דירה וחתמתי בפניו במשרדו על זכרון דברים ביני לבין מי שטען כי הוא ב"כ המוכר (דודו) בזכרון דברים נכתב כי העיסקה מותנית באישור משכנתא ע"י הבנק (ללא פירוט) שילמתי למתווך במקום בצ'ק ולא הוציא קבלה ומאוחר יותר החלפתיו במזומן בסכום נמוך יותר לאחר מכן לא יצאה העיסקה לפועל ("קיבלתי רגליים קרות") האם זכותי וביכולתי לקבל את כספי מהמתווך ? תודה רבה על הסיוע.

  השב
 • מיכאל אבירם, עו"ד

  23:13, 21 בדצמבר 2014

  משה שלום. שאלתך אינה קשורה בפורום מיסוי מקרקעין, אך לחוק התיווך. למיטב ידיעתי חתימת זכרון דברים מחייבת בתשלום דמי התיווך.

  תגובה

פורום מיסוי מקרקעין יעסוק בשאלות הקשורות במיסים העשויים לחול על עסקאות מכר / רכישת מקרקעין והדרך הנכונה והלגיטימית לתכנון עסקה באופן שתניב למוכר/קונה את המקסימום מתמורת העסקה תוך חשיפה מינימלית למס.
כידוע , בעסקאות מכר מקרקעין מעורבת תמיד שאלת המיסים החלים על העסקה ומכאן נגזרת החשיבות הרבה בתכנון אופן ביצוע העסקה, וכל זאת לפני כריתת חוזה.
יובהר כי התשובות בפורום אינן באות במקום היוועצות עם עו"ד מומחה בתחום, בייחוד שעסקינן בנושא כה מורכב, כשלפרטים הקטנים מיוחסת חשיבות רבה מאוד לצורך מתן תשובה מושכלת. הדבר מקבל משנה תוקף לאור השינויים התכופים בחקיקת המסים, ולאור הרפורמה במיסוי מקרקעין משנת 2014.  
האמור בתשובות בפורום זה הננו כללי ואין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה כל שהיא ועל השואל לפנות לעו"ד מומחה בנושא, אשר יבחן את השאלה ויעניק חו"ד מקיפה.