שאלה בנושא מס רכישה - פורום מיסוי מקרקעין

 • אנדרי נשלח ע"יאנדרי 08:43, 5 ביוני 2015

  שלום יש לי שאלה לגבי מס רכישה, אני לפני קניית דירה שנייה. את הדירה הראשונה רכשתי לבד לפני שהיתי נשוי ואני עדיין משלם עליה משכנתא. כעת התחתנתי ואנחנו רוצים לקנות דירה שנייה, לאישתי אין שום נכס וזה דירה ראשונה מבחינתה. איזה מס יהיה עלינו לשלם ברכישת הדירה? תודה ושבוע טוב

  השב
 • מיכאל אבירם, עו"ד

  00:17, 7 ביוני 2015

  אנדרי שלום. במידה ונחתם בינכם הסכם ממון הקובע הפרדה רכושית, בייחוד לגבי הדירה אשר נרכשה על-ידך לפני הנישואין, ייחושב מס הרכישה באופן שעבורך הדירה תיחשב כדירה שנייה ואילו לגבי רעייתך תיחשב הדירה כדירה יחידה. זו ההלכה הפסוקה עפ"י פס"ד פלם, אך לאחרונה ניתן פס"ד חדש אשר שם דגש על ההפרדה הרכושית בפועל ולא מסתפק בחתימת הסכם ממון בלבד, אלא שטרם יצאה הוראת ביצוע של רשויות המיסוי בנדון והעניין נותר לא ברור. לפני כשבועיים דברתי עם מנהלת מיסוי מקרקעין תל אביב בנדון ונאמר כי משרדה עובד על ניסוח הוראת ביצוע בנדון ואני ממתין לה. עד אז לא אוכל לתת לך תשובה חד משמעית. מיכאל אבירם, עו"ד

  תגובה

פורום מיסוי מקרקעין יעסוק בשאלות הקשורות במיסים העשויים לחול על עסקאות מכר / רכישת מקרקעין והדרך הנכונה והלגיטימית לתכנון עסקה באופן שתניב למוכר/קונה את המקסימום מתמורת העסקה תוך חשיפה מינימלית למס.
כידוע , בעסקאות מכר מקרקעין מעורבת תמיד שאלת המיסים החלים על העסקה ומכאן נגזרת החשיבות הרבה בתכנון אופן ביצוע העסקה, וכל זאת לפני כריתת חוזה.
יובהר כי התשובות בפורום אינן באות במקום היוועצות עם עו"ד מומחה בתחום, בייחוד שעסקינן בנושא כה מורכב, כשלפרטים הקטנים מיוחסת חשיבות רבה מאוד לצורך מתן תשובה מושכלת. הדבר מקבל משנה תוקף לאור השינויים התכופים בחקיקת המסים, ולאור הרפורמה במיסוי מקרקעין משנת 2014.  
האמור בתשובות בפורום זה הננו כללי ואין להסתמך עליו לצורך ביצוע עסקה כל שהיא ועל השואל לפנות לעו"ד מומחה בנושא, אשר יבחן את השאלה ויעניק חו"ד מקיפה.