לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
שיר ס.

מה זה מעצר מנהלי?

ועוד דבר מה זה מעצר מנהלי? סליחה שאני משגעת אותך אני בלחץ

עו"ד פלילי יאיר רגב

שיר אני שמח על השאלות שלך, מעצר מינהלי מהו? מעצר מינהלי הוא מעצר "מניעתי", המתבצע על ידי הרשויות המינהליות (משטרה, שב"כ, וכד') ומאפשר לעצור אדם לתקופות ארוכות ללא כתב אישום ומשפט. כאשר יש ראיות חד משמעיות ומשכנעות אולם לא ניתן לחשוף אותן בפני החשוד על מנת שלא לשבש חקירה או "לשרוף" מקור מודיעיני. בשטחי ישראל מעצר מינהלי מתבצע לפי הוראות חוק סמכויות שעת חירום (התקף כל עוד לא בוטל מצב החירום שהוכרז עליו ב-1948), ומחוץ לשטחי ישראל, מעצר מינהלי מתבצע לפי החקיקה הצבאית. לפי חוק סמכויות שעת חירום, רשאי שר הביטחון להורות על מעצרו של אדם לתקופה של עד חצי שנה אם יש לו יסוד סביר להניח שטעמי ביטחון הציבור או המדינה מחייבים זאת. שר הביטחון יכול להאריך את הצו לתקופות נוספות של עד חצי שנה כל אחת. חובה עם זאת להביא את העצור לפני נשיא בית משפט מחוזי תוך 48 שעות ממעצרו, והוא יכול לאשר את צו המעצר, לבטלו או לקצר את תקופת המעצר. כמו כן, אם אושר הצו, נשיא בית המשפט המחוזי ידון בעניין המעצר שנית לא יאוחר משלושה חודשים מיום האישור. אם העצור לא הובא בפני שופט כנדרש הוא ישוחרר מהמעצר. לפי החקיקה הצבאית החלה בשטחים, רשאי כל מפקד צבאי להורות על מעצר אדם לתקופה של עד חצי שנה, והצו צריך להיות מאושר על ידי שופט צבאי תוך 8 ימים. בברכה

forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום עבירות אלימות