לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
לקוחה מאוכזבת

חישוב ריבית לא הוגן ללקוח

שלום, קניתי כרטיס טיסה בחברת נסיעות. מדיניות המשרד היא שבמידה ורוצים לשלם בכרטיס אשראי יש לשלם עמלת סליקה עם תוספת של 1.5% ובנוסף אם רוצים לפרוס את הסכום לתשלומים יש להוסיף לכל חיוב 0.5%. הסכמתי וביקשתי לפרוס ל-10 תשלומים. כשחזרתי הביתה עשיתי את החישוב בעצמי וגיליתי שהם בעצם גבו ממני 200 ש"ח יותר. ביקשתי לקבל מהם את החישוב שעשו והתברר שמה שהם עשו זה הם לקחו את הסכום המלא (כולל עמלת הסליקה) הכפילו אותו ב-0.5%, את הסכום שיצא הכפילו ב-9 (9 תשלומים) והוסיפו את מה שיצא לסכום (שכולל את החיוב של עמלת הסליקה). לטענתם זה החישוב של המשרד. האם החישוב שלהם הוא חוקי? האם יש חוק/פסק דין שמראה שמה שעשו הוא פשוט גניבה מהלקוח? האם הוספת ה-0.5% לא אמורה להיות לכל חיוב חודשי? תודה

item.Author מנהל הפורום רו"ח אהוד שושן

שלום לך הפורום עוסק בחישובי ריבית ולא בייעוץ משפטי לגבי חוקיות פעולות במסגרת חוזית בין לקוח לנותן שירות, ולכן קשה לי לענות לך תשובה שתספק אותך. אנסה בכל זאת להסביר לך את הבעיה כפי שאני רואה אותה. רכשת ממשרד הנסיעות שלושה מוצרים שונים: 1. המוצר הראשון הינו כרטיס טיסה ויש לו מחיר שמוסכם מראש. 2. המוצר השני הוא תשלום באמצעות כרטיס אשראי - ולא במזומן (מעיין הלוואה מרגע הרכישה עד למועד החיוב שלך) 3. המוצר השלישי הוא פריסת תשלומים - שזה בדיוק כמו קבלת הלוואה מחברת הנסיעות או האשראי. לגבי המוצר הראשון, כרטיס הטיסה, הבנתי כי לא קיימת בעייה. לגבי המוצר השני - תשלום באשראי ולא במזומן- המשרד חייב אותך בתוספת של 1.5%. האם מותר לו? זו שאלה משפטית ואינני יכול לענות עליה. לגבי המוצר השלישי - שזו בעצם הלוואה שקיבלת מהם - יש בעצם הסכמה בינך לבין המשרד איך מחשבים אותה. זה כמו חוזה הלוואה. אני מניח שלא חתמת על חוזה או אולי אף לא קיבלת הסבר מפורט, אבל יתכן שהיית מקבלת הסבר במידה והיית שואלת זאת מראש ואז היית יכולה לבחור אם לקבל מהם את תנאי ההלוואה הזו או לא. זכותך לשלם ללא פריסת התשלומים. לגבי החישוב מבחינה טכנית, לא כל כך הבנתי ממה שכתבת מה הבעיה שלדעתך קיימת. אני מניח שהכווה היתה לחייב אותך בריבית של 0.5% חודשית לגבי כל סכום שטרם הגיע מועד פרעונו. מכיוון שמדובר בעסקת אשראי, סביר שמשרד הנסיעות התכוון לחייב אותך בדיוק את מה שחברת האשראי מחייבת אותו. אני מציע לך לפנות לחברת האשראי בפנייה ישירה בכתב ולבקש את התיחסותה. אהוד שושן, רו"ח

לקוחה מאוכזבת

תודה על תשובתך המהירה. מה שמכעיס אותי הוא החישוב שהם עשו. האם לא נהוג להוסיף את הריבית לכל חיוב שעדיין לא נפרע, כלומר הוספת הריבית לכל חיוב בנפרד? לגבי הפנייה לחברת האשראי - מה עליי לבקש מהם, כיצד הם מחייבים את סוכנות הנסיעות? שוב תודה

item.Author מנהל הפורום רו"ח אהוד שושן

באופן עקרוני, ריבית משלמים על סכום שמקבלים, כלומר, במקרה שלך תשלום הריבית צריך להיות על התשלומים שטרם שילמת. נניח שגובה הריבית הוא 0.5% לחודש, וכל תשלום הוא 100 שח אז לגבי התשלום הראשון, לאחר חודש, תשלמי ריבית של 0.5 שח ולגבי התשלום השני, לאחר חודשיים תשלמי ריבית של 0.5+0.5 ש"ח. זה מבחינה תיאורטית עכשיו צריך לבדוק מה בעצם היתה ההסכמה מראש לגבי תנאי הפריסה. יכול להיות שהתנאים היו אחרים - ואני לא יודע מהם. כדי לברר אותם עליך לפנות לחברת האשראי - ולברר מהם התנאים שבהם קיבלת את ההלוואה הזו. הם יסבירו לך, אל תחששי לפנות גם בכתב. אם חברת הנסיעות גבתה ממך סכום גבוה ממה שחברת האשראי גובה ממנה - אז בהחלט יש מקום לברור משפטי של הטענה שלך. הבירור הראשון חייב להיות מול חברת האשראי מקווה שעזרתי אהוד שושן, רו"ח

לקוחה מאוכזבת

המון המון תודה! עזרת לי מאוד!

forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום חישובי ריבית ופסיקת ריבית