יציאה לעבודה וקבלת נכות מעבודה - פורום ביטוח לאומי

שאלה חדשה
  • זמירה

נשלח ע"יזמירה 20:28, 26 בנובמבר 2012

אני נפגעת עבודה ב- 45% כולל תקנה 15. אני מוכרת על בעיות נפשיות - דיכאון וחוסר יכולת לחזור למה שהייתי. הקצבה שלי דיי גבוהה כיוון שהייתי מנהלת בחברה עם שכר גבוה. לאחרונה קיבלתי הצעה לעבוד בעבודה אדמיניסטרטיבית רק כדי שתהיה לי תעסוקה בשכר נמוך משמעותית (שליש) בהשוואה למה שהשתכרתי כמנהלת, מדובר בשכר של כ- 10,000 ש"ח ברוטו (מול 30,000 ברוטו כמנהלת חברה). האם עצם חזרתי לעבודה תהווה סיכון שביטוח לאומי ינסה להוריד לי חלק מהקצבה? חשוב לציין שמדובר בעבודה פשוטה שלא דומה למה שעשיתי בתור מנהלת בעבר ולכך אני לא מסוגלת לחזור. אני שואלת שאלה זו כי היו לאחרונה הרבה כתבות בטלויזיה ובעיתונות שדיברו על כך שהביטוח הלאומי מחפש לפגוע במקבלי קצבאות בכלל ובבעלי קצבאות גבוהות בפרט. האם יש מקום לחשש או שע"פ חוק אני יכולה לצאת לעבוד. האם הם יכולים לזמן אותי ע"פ סעיף 17 להערכה מחדש ולטעון שאם אני עובדת אזיי מצבי הנפשי השתפר ולכן יורידו לי חלק מהקצבה? אם אכן זה בסדר שאצא לעבוד אודה מאד להפניה לחוק באתר של ביטוח לאומי, לעמוד שבו יש התיחסות לנושא זה. תודה רבה מראש!

השב
  • 01:09, 28 בנובמבר 2012

ראשית, תוכלי לחזור לעבודה ללא חשש שקצבתך תיפגע. הסיכון שיזמינו אותך לבדיקה מחדש תמיד קיים, ובמיוחד בנכות בתחום הנפשי, אך לרוב המוסד לביטוח לאומי נמנע מלפתוח תיקים בשל מחסור בזמן ובכוח אדם.

תגובה
  • 10:06, 28 בנובמבר 2012

קודם כל תודה רבה על התשובה המהירה.

חידוד השאלה הקודמת - האם המוסד יכול לזמן אותי לועדה לבחינה מחדש של מצבי הרפואי ולטעון שמצבי הנפשי השתפר בשל העובדה שחזרתי לעבוד אפילו שזו עבודה הרבה יותר פשוטה ובשכר הרבה יותר נמוך ממה שהיה לי בעבר ולהקטין את הקצבה שאני מקבלת בגין נכות מעבודה. האם יש סכנה כזו או שאלה סתם פחדים לא מבוססים. שכן בכל זאת מדובר על השתכרות עתידית מעבודה בשכר שהוא שליש ממה שהשתכרתי קודם לכן ועבודה ברמה הרבה יותר נמוכה מבחינת חשיפה ללחצים ומתח. לאורך השנים וכיום אני מטופלת ע"י פסיכאטר ופסיכולוג שקובעים באופן ברור שבשל מחלתי שהפכה לכרונית לאחר 13 שנה של טיפולים תרופתיים ושיחות שלא אחזור להיות מה שהייתי בעבר ולכן אוכל לעבוד רק בעבודות חסרות לחץ ומתח. למעשה יש עלול להיו כאן סוג של פרדוקס - אני עלולה לחזור לעבוד כדי להטיב את איכות חיי אך מצד שני מחלתי הינה כרונית אך המוסד עלול לנסות לפגוע בקצבה... שזה יהיה לא הוגן כי מצבי לא חזר להיות מה שהיה לפני התאונה...

שאלה נוספת - אני כרגע בהליך של ערעור על האחוזים שקיבלתי שכן הם לא הכירו בסוכרת מסוג 2 ונתנו לי אחוזים נמוכים על הדיכאון. האם עצם יציאתי לעבוד יכולים לפגוע בהליך הערעור ולתת להם סיבה לפגע באחוזים שקיבלתי או באחוזים שאני מבקשת?

תודה רבה מראש, זמירה

תגובה
מנהל הפורום:רונן אבניאל - משרד עורכי דין

מנהל הפורום: רונן אבניאל - משרד עורכי דין

עורך דין רונן אבניאל הינו עורך דין ותיק ומנוסה אשר עומד בראש משרד עצמאי החל משנת 1999. עו"ד רונן אבנ
למידע נוסף

053-9367359 חיוג
הודעה

פורום זה ייתן מענה על הסוגיות בנושא ביטוח לאומי כגון: קצבאות ביטוח לאומי, קצבת נכות כללית , קצבה לשירותים מיוחדים, קצבת ניידות , הלוואה עומדת ( פטור ממכס ) , גמלת ילד נכה , נפגעי עבודה , דמי פגיעה , קצבת נכות מעבודה, מענק חד פעמי , פטור מס הכנסה, קצבה מיוחדת , שיקום , פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות , תוספת תלויים , נפגעי פעולות איבה , נפגעי תאונות , סיעוד , פיצוי לנפגעי גזזת , פיצוי לנפגעי פוליו , ועדות רפואיות , ועדות ערר - על כך ועוד בפורום זה.