זכות של ועד אגודה - פורום מושבים וקיבוצים

שאלה חדשה
  • צ.

    נשלח ע"יצ. 12:21, 10 ביוני 2012

    האם לוועד אגודה במושב יש הזכות/ההיתר למנוע קבלה של תושב חדש למושב?

    השב
  • 11:18, 11 ביוני 2012

    שלום רב,
    ככל שמדובר בישוב קהילתי בגליל או בנגב, או הרחבה של קיבוץ, של מושב שיתופי, של מושב עובדים או של כפר שיתופי, המאוגדת כאגודה שיתופית שהרשם סיווג אותה כיישוב קהילתי כפרי או כאגודה שיתופית להתיישבות קהילתית, סעיף 6ב לפקודת האגודות השיתופיות קובע כי ביישובים הנ"ל הקצאת מקרקעין לאדם לשם רכישת זכות במקרקעין תיעשה לאחר אישורה של ועדת קבלה. ועדת הקבלה מורכבת מחמישה חברים שהם, ככלל: 2 נציגים היישוב, נציג התנועה, נציג הסוכנות ונציג המועצה האזורית. לכן, במקרה כזה ועד האגודה הוא לא הגוף המוסמך לדון בקבלת תושב חדש. יצוין כי הפקודה מגבילה את תחולת סעיף 6ב לתנאים נוספים וביניהם שבמספר בתי האב ביישוב, או ביישוב המקורי ובהרחבה יחד, אינו עולה על 400. ככל שמדובר בישוב שאינו עונה על ההגדרות הנ"ל, למשל קיבוץ, אופן קבלת החברים נקבע בהתאם לתקנון האגודה.

    תגובה

מטרת הפורום הינה לתת לכם, הגולשים, מידע כללי ומענה ראשוני לפניותיכם בכל תחום הקשור למגזר החקלאי, דיני אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים.
הפורום יתמקד בנושאים הבאים: מכירת/רכישת נחלות, ירושת המשק החקלאי, בן ממשיך, קליטה ובניה בקיבוצים, במושבים ובישובים קהילתיים, הרחבות בישובים, עסקים במגזר החקלאי, מתקנים סולאריים, שיוך דירות בקיבוצים, פנסיה בקיבוצים, גירושין בין חברי אגודה שיתופית וכיו"ב.
הנכם מוזמנים להציג את פנייתכם בכל עניין בתחום הנ"ל ואשמח לתת מענה מהיר ומדויק ככל שניתן.
יובהר כי המידע הניתן במסגרת הפורום אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, ובכל מקרה, יש לפנות לייעוץ משפטי פרטני. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.