מיסי ועד במושבים, חוקיות, ומה הסכום המותר והאם יש מגבלה - פורום מושבים וקיבוצים

שאלה חדשה
  • אהרון

    נשלח ע"יאהרון 16:04, 25 בדצמבר 2013

    שלום מושב שיש לו וועד מקומי שאחראי לגביית המים, ובנוסף גובה מס חודשי קבוע, בנוסף לתשלומי ארנונה שמשלמים למועצה איזורית, האם ישנם מגבלות בחוק, כמה מותר לגבות? מה המקסימום? והאם יכולים להתנות אי תשלום בניתוק המים,

    השב
  • 09:25, 25 בפברואר 2014

    אהרון שלום,
    בהתאם לסע' 133(א) לצו המועצות המקומיות (מועצות אזוריות) תשי"ח 1958 הועד מקומי רשאי, באישור המועצה, להטיל בתחום הנהלתו כל מס שהמועצה רשאית להטיל לפי סעיף 68(א) לצו ורשאי הוא, באישור המועצה ובכפוף להוראות חוק ההסדרים במשק המדינה (תיקוני חקיקה להשגת יעדי התקציב), התשנ"ג-1992 והתקנות שהותקנו לפיו להטיל ארנונה כללית, והכל לצורך ביצוע הסמכויות שהמועצה אצלה. כמו כן נקבע בסעיף 133(ב) לצו כי ועד מקומי ישתמש לצורכי הטלת מסים וארנונה כללית בשומות המועצה שנקבעו לנכסים בתחום הנהלתו; אם אין למועצה שומות מתאימות רשאי הועד המקומי לערוך שומות. כלומר, לועד המקומי סמכות עקרונית להטיל מיסים אך זאת תוך קבלת אישור מוקדם מהמועצה. באשר להפסקת אספקת המים- במקרה שנדון הפסיקה סירב צרכן לשלם בגין המים במשך תקופה ארוכה, בטענה כי המים מסופקים לו על ידי מקורות ולא על ידי הועד המקומי. טענה זו נדחתה על ידי בית המשפט שאישר את זכותו של הועד לנתק את אותו סרבן תשלום מהמים. בית המשפט העליון סייג את הזכות לניתוק ממים במתן התראה הולמת ובכך שלא מדובר בצרכן שאינו משלם על רקע כלכלי.
    בברכה,
    איילת רייך-משרד עורכי דין וגישור

    תגובה

מטרת הפורום הינה לתת לכם, הגולשים, מידע כללי ומענה ראשוני לפניותיכם בכל תחום הקשור למגזר החקלאי, דיני אגודות שיתופיות, מושבים וקיבוצים.
הפורום יתמקד בנושאים הבאים: מכירת/רכישת נחלות, ירושת המשק החקלאי, בן ממשיך, קליטה ובניה בקיבוצים, במושבים ובישובים קהילתיים, הרחבות בישובים, עסקים במגזר החקלאי, מתקנים סולאריים, שיוך דירות בקיבוצים, פנסיה בקיבוצים, גירושין בין חברי אגודה שיתופית וכיו"ב.
הנכם מוזמנים להציג את פנייתכם בכל עניין בתחום הנ"ל ואשמח לתת מענה מהיר ומדויק ככל שניתן.
יובהר כי המידע הניתן במסגרת הפורום אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, ובכל מקרה, יש לפנות לייעוץ משפטי פרטני. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.