תוקף הסכם שיתוף הכולל סעיף בעל משמעויות מנוגדות - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
  • ענת

נשלח ע"יענת 20:42, 31 בדצמבר 2012

שלום. 1. הורי , אחותי ואנוכי מתגוררים בבניין אחד , ויש ברצוננו לערוך הסכם שיתוף שיסדיר ( בין השאר) את מכירת הדירה שלי בעתיד לצד ד'. 2. כדי לשמור על פרטיות הורי ואחותי -הוסכם שיבוצעו מספר שינויים בחצר ( כולל הקמת קיר חוצץ) בטרם המכירה העתידית. 3. הבעיה- השינויים דורשים אישור הרשות המקומית. 4. כדי לא לסכן את המכירה דרשתי שיירשם בהסכם ש"אי ביצוע הפעולות (כגון קיר מפריד) לא ימנע את ביצוע המכירה" . 5. אחותי דרשה להוסיף באותו סעיף ובהמשך:"אולם ברור לצדדים כי תבוצע הפרדה מוחלטת בין דירה 1 ( שלי) ובין דירות 2+3 ( שלהם) בטרם המכירה" 6. שאלתי היא- האם הניגוד בין שני חלקי הסעיף עלול לפסול את הסעיף כולו , או אפילו את ההסכם בכללותו? כיצד מתייחסת הרשות השופטת לפסקאות מעין אילו?האם צורת הניסוח הזו מקובלת בהסכמים? תודה רבה, ענת

השב
  • 09:35, 3 בינואר 2013

שלום רב. רצוי כי הצדדים יגיעו לנוסח מוסכם של סעיף. עצם שאלתך מכוונת מראש לכך שאתם עומדים להגיע לערכאות וחבל. לאחר שאמרנו זאת רצוי להבהיר כי אין בהסכם שיתוף בכדי למנוע פירוק שיתוף לעד. החוק קובע כי כל שותף במקרקעין משותפים זכאי בכל עת לדרוש פירוק השיתוף.גם אם היתה בהסכם שיתוף תניה השוללת או מגבילה את הזכות לדרוש פירוק השיתוף לתקופה העולה על שלוש שנים, רשאי בית המשפט, כעבור שלוש שנים, לצוות על פירוק השיתוף, על אף התניה, אם נראה לו הדבר צודק בנסיבות הענין.

תגובה
  • 19:24, 3 בינואר 2013

השאלה שלי נועדה לבדוק האם הסעיף הזה בעייתי מבחינת הניסוח . אני כותבת שנית את הסעיף הבעייתי:
    "אי ביצוע הפעולות (כגון קיר מפריד) לא ימנע את ביצוע המכירה,אולם ברור לצדדים כי תבוצע הפרדה מוחלטת בין דירה 1 ( שלי) ובין דירות 2+3 ( שלהם) בטרם המכירה"
    מה תקף יותר- חלקו הראשון או חלקו השני של הסעיף?
    תודה, ענת

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.