מס רכישה - קרקע מנהל - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
  • דני

    נשלח ע"ידני 18:49, 24 בפברואר 2014

    שלום, אני מתכוון לקנות קרקע מהמנהל לטובת בניית בית. ברשותי אין דירה, או בית אחר או כל בעלות על נכס מקרקעין. כחלק מההסכם עם המנהל אני מחוייב להשלים בניית בית תוך 3 שנים. האם אני אחוייב במס רכישה? תודה

    השב
  • 20:40, 24 בפברואר 2014

    מס רכישה בגין רכישת קרקע הינו 6%. במקרה של רכישת מגרש שבמועד חתימת ההסכם קיימת תוכנית בניה בתוקף המתירה בניה של דירת מגורים אחת לפחות ושהתקבל בגינה היתר בניה בתוך שנתיים ממועד רכישת הקרקע, תתוקן שומת מס הרכישה לשיעור של 5% בלבד - היינו תהא זכאי להחזר של 1%. melnik.org.il

    תגובה
  • 19:24, 25 בפברואר 2014

    תודה רבה!

    שאלה נוספת בהקשר קניית קרקע.

    המנהל כחלק מההסכם אומר שהוא ישלם חלף היטל השבחה לרשויות המקומיות על פי חוק.
    האם הדבר מעיד בוודאות שלא נידרש לשלם היטל השבחה לרשות המקומית כתוצאה משינוי יעוד הקרקע מחקלאית לקרקע למגורים?

    תודה שוב!

    תגובה
  • 21:30, 25 בפברואר 2014

    אין כפל מס עבור אותו ארוע מס. אם המינהל (רמ״י) משלם חלף היטל השבחה בהתאם להלכת גוגול (10 אחוז מתקבוליו) הנישום לא יחויב. ראה לעניין זה סעיף 21 לתוספת השלישית לחוק התכנון והבניה -
    "לגבי מקרקעי ישראל, כמשמעותם בחוק יסוד: מקרקעי ישראל, שלא הוחכרו בחכירה לדורות או שהוחכרו בחכירה לדורות לשימוש חקלאי ושונה ייעודם לייעוד אחר, והחוכר לדורות שלו הוחכרה הקרקע לשימוש חקלאי בלבד אינו זכאי לנצל את הקרקע על פי ייעודה החדש, אלא אם כן יתוקן חוזה החכירה המקורי או ייחתם חוזה חכירה חדש, יחול, על אף האמור בתוספת זו, במקום היטל השבחה, ההסכם בדבר התשלומים מאת מינהל מקרקעי ישראל לרשויות המקומיות, שהיה קיים לפני תחילתו של חוק התכנון והבניה (תיקון מס' 18), תשמ"א-1981.
    www.melnik.org.il

    תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.