חוזה מכירת דירה וחובת דווח תמ"א 38 - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
  • תמר

נשלח ע"יתמר 06:20, 29 ביולי 2015

שלום רב, אנחנו מוכרים את הדירה שלנו, ואני מבקשת לבדוק האם אנחנו חייבים לציין בחוזה כי הדיירים בבניין שכן מתכוונים לבצע שינויים על פי תמ"א 38 - לפני 9 שנים הם הגישו בקשה, אנחנו הגשנו התנגדות באמצעות עו"ד והגענו עד לועדת ערר מחוזית. הם בגלל סכסוכים ביניהם ועם הקבלן, נטשו את הרעיון. לפני 5 שנים הם שוב הגישו בקשה, ושוב סכסוכים ... וקבלן מס. 2 ברח. כעת, על פי אתר האינטרנט של העיריה, הם הגישו בקשה שלישית להיתר בנייה, ומן הסתם מתי שהוא נקבל הודעה מהעיריה על זכותינו להגיש התנגדות. ושאלותי: 1. האם חלה עלינו חובת דווח לקונים - בעל פה או בחוזה. במידה והתשובה שלילית, 2. לכשנקבל מכתב רשום מהעיריה האם עלינו לידע את הקונים, כדי שיוכלו להגיש התנגדות במידה וימצאו לנכון. תודה רבה.

השב
  • מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

יגאל מירון, עו"ד,מנהל הפורום

18:06, 29 ביולי 2015

על המוכר לגלות גילוי נאות לקונה. מה כולל הגילוי הזה? כל דבר שהוא בידיעתו ויש בו כדי להשפיע על שיקולי קונה סביר לרכוש או לא לרכוש את הדירה. אני הייתי מגלה. ככל שלא תגלו - אם יתקבל מכתב מהעיריה או מכל רשות - יש ליידע את הקונים ולו למידת הזהירות. יגאל מירון, עו"ד

תגובה
  • 05:40, 31 ביולי 2015

המון תודה לתשובתך, ושאלה נוספת לגבי מהות הגילוי הנאות - האם על עצם הידיעה / ההליך לא חל התיישנות, ואני "שבויה" שלו לעד? הליך שבצעו דיירי הבניין השכן לפני 9 שנים (ואנחנו כל השכנים בבניין אצלנו התנגדנו לו בשעתו), לא הגיע לכלל סיום מצדם, וכן הגיע לסיום מבחינת העיריה (עובדה - הם נדרשו להגיש בקשה חדשה להיתר בנייה בפעם שניה ושלישית)?

מעבר לזה, מדובר בחוק מדינה תמ"א 38 (לא איזה יוזמה / בקשה פרטית להיתר בנייה) שחל על כל בניין במדינה (בתנאים מסוימים), ותמיד קיים הסיכוי שדייריו יממשו את הזכות הזו, מצד אחד. ומהצד האחר, זה גם צריך להיות ידוע לקונה המצוי (החוק קיים כבר כ 10 שנים) שתתכן אפשרות כזו אם הוא רואה בניין ותיק בסמוך לבניין בו הוא רוכש דירה. ואם לא לקונה, אזי לעו"ד המייצג אותו בחוזה?

במילים אחרות, אני יכולה להתחייב רק למה שקורה בדירה / בבניין שלי. אני לא אחראית למה שקורה סביבי, וגם אם הוא עלול להשפיע על סביבת המגורים שלי (או, של הקונה) לפרק זמן הבניה ...
    ושוב תודה רבה.

תגובה
  • מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

יגאל מירון, עו"ד,מנהל הפורום

10:48, 4 באוגוסט 2015

כל מה שכתבת נכון. העובדה שאת שואלת את השאלות היא הראיה לכך שיש לגלות את המידע.

תגובה
  • 20:56, 4 באוגוסט 2015

תודה לתשובתך, הגם שלא בטוחה שהבנתי אותה ...

אם טיעוני נכונים, אזי היכן עובר הגבול של "הגילוי הנאות" ו"תום הלב" הנדרשים בחוזה?
    כך למשל, שכן בבניין שלי הסב את תשומת ליבי לעובדה הבאה - בכל פעם שדייר בבניין השכן (נשוא הדיון כאן) מבקש למכור דירה, כדי להעלות את ערכה הוא מציין במודעה "הבניין בהליך תמ"א 38 ותתוסף לו מעלית", ולפני כן הוא מתקשר עם חברה ומגיש בקשה להיתר בנייה. לא האמנתי ... בדקנו את ההסטוריה ובינגו. מקריות? הזוי?

ברור שאני אתיישר על פי החוק, כי איני מחפשת צרות ... ועדיין אני תוהה בקול: מדוע עקב "גילוי נאות" כחוק אני אאלץ להתאמץ יותר במכירת הדירה שלי, בעוד שכני היקרים משתעשעים עם יישום החוק 9 שנים, ועוד היד נטויה ? ואיך אני יכולה לעקוף מכשלה זו, אם לא להסיר אותה מהדרך?

תודה רבה לך.

תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.