לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
ירון

הסכם ויתור על ירושתו של אדם שאינו נופל לגדר סעיף 8א האם אפשרי? (מדובר בהסכם בין יורשים)

אני ואחי רוצים לעשות הסכם בין יורשים שאינו נופל לגדר סעיף 8א - המדבר עריכת עיסקה בירושה עתידה. שמעתי שיש קונסטרוקציה מסויימת של הסכם בדבר ויתור על ירושתו של אדם אם תיפול לידיו שייתן אותה במתנה לאחר- ושהסכם ויתור כזה אינו בטל אם נעשה לפני מותו של אדם. מדובר בהסכם מותנה רק אם ייפול לו ירושה ולא כחובה, ורק לגבי נכס ספציפי שאני ואחי לא רוצים לחלוק בו אין המדובר על מזומנים אלא על נכס ספציפי. האם כאשר התחייב יורש בהסכם לבצע פעולה, ומשמעותה ויתור על ירושה, כגון - התחייבות לתת נכס שייפול בבוא הזמן בירושה, במתנה - הרי למרות שמשמעות ההתחייבות היא ויתור, לא יפסל ההסכם. הסעיף פוסל ויתור ישיר על ירושה, ואין להשליך הוראת הסעיף על פעולה משפטית כשרה של התחייבות לביצוע פעולה, לאחר שהנכס ייפול בירושה כדין, למרות שמשמעות ההסכם היא ויתור. אני ואחי רוצים לעשות זאת על נכס מסוים זה אפשרי? אשמח לדעת האם מותר לי לתת כסף לאחי במסגרת הסכם זה אם לאוו. למעשה לא הבנתי מה ההבדל לגבי הסכם בין יורשים בין הסכם שנחשב לבטל לבין הסכם שהוא מותר.

item.Author מנהל הפורום רונן גדות - עורך דין ונוטריון

אתה מבקש ייעוץ פרטני שאינו מתאים למענה במסגרת הפורום הזה. לגבי סעיף 8 (א) לחוק - החוק אוסר על אדם "לסחור" בזכות הירושה שלו או הצפויה ליפול בחלקו. לעומת זאת אדם יכול למכור או לקנות נכסים עתידיים שבמועד עשיית העסקה עדיין אינם שלו, או עדיין אינם ברשותו.

forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום צוואות וירושות